Disney Plus převálcuje Česko: Největší zápory a proč jedničkou zůstane Netflix
V úterý 14. června se obyvatelům Česka zpřístupní nová streamovací služba Disney+, která má ambice zadupat do země největšího konkurenta Netflix. Má k tomu skvěle našlápnuto: její archiv je neuvěřitelně bohatý, jenže na jedničku na trhu Netflix se v některých věcech podle zjištění eXtra.cz vůbec nechytá. Kolik bude stát a jaký bude mít obsah?
Disney+: Co přinese v Česku
Úderem úterní deváté hodiny se našincům zpřístupní legálně obsah, který třeba Američané dostali už před dvěma a půl roky.
Celkem má jít o 800 filmů, 900 seriálů a 130 titulů originální produkce pro Disney+.
Služba Disney+ přichází například prakticky s kompletním katalogem pohádek vlastní značky (včetně legendárních seriálů Gumídci, Rychlá rota nebo Kačeří příběhy), nechybí ale ani ty Pixaru (Hledá se Nemo a spol.), dále pak plná nálož ze světa filmů a seriálů Marvelu nebo Star Wars a dokonce i dechberoucích dokumentů National Geographic.
A protože pro řadu rodin by byla služba, původně zaměřená především pro děti, jinak víceméně nepoužitelná, v Evropě nechybí ani sekce Star, v níž jsou pro dospělé diváky filmy a seriály nejen z americké služby Myšáka Hulu, ale i od filmových studií 21st Century Fox, Fox Searchlight Pictures, Touchstone Pictures a Hollywood Pictures, nebo ze stanic ABC, Fx a dalších. Tím dostává grády.
Budou zde opravdové pecky: namátkou Smrtonosné pasti, Vetřelci, Predátoři, Armageddon, Titanic, Skála, ale i seriály Chirurgové, M*A*S*H, Myšlenky zločince, Zoufalé manželky, Ztracení, Akta X, American Horror Story, Buffy, přemožitelka upírů, Futurama, Griffinovi, Taková moderní rodinka, Jak jsem poznal vaši matku, Jmenuju se Earl, Americký táta, kompletní Simpsonovi nebo Živí mrtví. Větší přehled najdete například zde.
Disney+ v Česku
Streamovací služba v Česku odstartuje 14. 6. 2022 v 9:00. Bude stát 199 korun měsíčně, nebo 1990 Kč ročně. Kdo se ale na webu registruje do půlnoci 13. 6., ten dostane příležitost získat roční předplatné o 400 Kč levněji. Na měsíc pak vyjde na 132 Kč.
Už dnes se díky zahraničním verzím služby ukazuje, že firma bude zcela sázet na český dabing, chybět nebudou ani české titulky. Drtivá většina obsahu bude v českém zvukovém znění, jen výjimečně půjde pouze o titulky.
Službě se podrobně věnuje fanouškovská skupina Disney+ tipy CZ/SK, která pravidelně přináší nové informace o počeštěných filmech a seriálech. „Služba už dodává i úplné novinky pravidelně s českým dabingem a titulky,“ řekl eXtra.cz její správce Josef Malinský.
Více o tématuDabing bude skoro všude
Obrovskou výhodou na místním trhu bude pro Disney+ to, v čem třeba takový Netflix trochu pokulhává. „Disney má bezedné množství peněz a vůbec nehledí na to, kolik jich utratí pro spuštění služby u nás. Vyrobil a nakoupil opravdu hodně českého dabingu. Až na pár výjimek má být všude. Dabing se zatím pro místní diváky ukazuje jako zcela zásadní. Netflix se snaží a měsíčně přinese pár desítek novinek v českém znění, ale má mnohem větší katalog a příjmy jen z předplatného, zatímco Disney i z parků, prodeje zboží a podobně. Jejich finanční možnosti jsou nesouměřitelné,“ vypočítává pro eXtra.cz zakladatel populární fanouškovské skupiny Disney+ tipy CZ/SK Josef Malinský.
Chybět nebudou ale ani titulky pro ty, kteří dávají přednost originálnímu zvuku.
Disney+ je proti Netflixu i podstatně levnější. Ale jen naoko. „Má jen jeden tarif za 199 Kč (roční předplatné pak přinese dva měsíce provozu zdarma), který obsahuje už i některé položky v rozlišení 4K a s technologií HDR Dolby Vision. Netflix tohle nabízí až u třetího a nejdražšího tarifu za 319 korun měsíčně. Jenže má také s lokalizací víc než dvakrát tak větší katalog než Disney+, bez započítání lokalizace skoro čtyřikrát, a titulů s 4K a Dolby Vision je tam desetkrát víc: kolem tisícovky titulů,“ doplňuje Malinský.
K dispozici je až sedm profilů pro členy domácnosti, najednou mohou vyhrávat až čtyři různá zařízení, do maximálně deseti, například do tabletů a mobilů, jde pořady i stahovat pro sledování na cestách. Seznam podporovaných zařízení najdete třeba zde.
Zásadní nevýhoda Disney+
I když zástupce Disney+ v rozhovoru pro český Forbes uvedl, že jejich služba se stane českou jedničkou, podle zkušeného znalce streamovacích služeb k tomu spíš prý nedojde. Nepřihodilo se to totiž dosud v žádné ze zemí, kde služba odstartovala už dřív.
„Disney+ je naprosto fantastická služba, která diváky opravdu okouzlí. Má nepřekonatelný katalog. Ale to se týká především archivu. I zkušenosti se spuštěním v jiných zemích ukazují, že dříve nebo později okouzlení diváků opadlo a ti, kteří předtím odhlásili Netflix, se k němu často rádi vraceli. Má totiž jednu zásadní výhodu: jeho pravidelnému přívalu novinek se Disney+ zdaleka ani nepřibližuje,“ tvrdí šéf fanouškovské grupy.
„Kvalita novinek bývá sice někdy kolísavá a diskutabilní, ale to i u této nové služby. A to, co Disney+ přinese za měsíc či dva, to na Netflixu přibude často za jeden jediný den. Mít archiv minulosti je výborná věc, ale diváci chtějí žít i novinkami,“ dodal.
Netflix nás také naučil to, že nový seriál vydává většinou celý najednou, takže nemusíme čekat týdny, než je k dispozici celý. Disney+ vrátil zpátky vydávání po jednotlivých dílech. To ne každý chválí.
„Tenhle dabing nechceme“
Jak se ukazuje, českým divákům se nelíbí ani další věc: v devadesátých letech si zamilovali Disney seriály Rychlá rota a Kačeří příběhy. Bohužel pro ně Disney+ je sice nabízí, ale s mladším a mnohem méně populárním dabingem, než který běžel na České televizi a později na Nově.
A nelibost vyvolává i výběr dabingu u čtvrté až šesté epizody filmů Star Wars. Zde Myšák zvolil dokonce až třetí verzi dabingu, která je u příznivců tohoto sci-fi světa mimořádně neoblíbená. Vysvětlení je přitom prosté: všechny tyto dabingy Disney vlastní; nemá proto důvod, aby kupoval nějaká cizí česká znění, která přitom diváci mají mnohem radši.
Konkurence
Mezi konkurenci Disney+ patří kromě již zmiňovaného krále streamování Netflixu i HBO Max. Tato služba byla v Česku spuštěná v únoru, naprosto si ale zkazila reputaci a vůbec se jí nedaří si ji napravit. V reklamní kampani slibovala po spuštění tituly, které ale v katalogu chybí i čtyři měsíce po spuštění, řada lidí hlásí přetrvávající vážné technické potíže.
A ani situace s přidáváním dabingu až řadu měsíců po uvedení titulu není nejlepší vizitka. Nebo to, že se aplikace svévolně přepíná do americké verze, španělštiny, maďarštiny a dalších jazyků.
Chybí v ní také funkcionality populární na jejím předchůdci HBO Go: hodnocení titulu z databáze IMDb, sekce Nově nadabované do češtiny, Brzy skončí a také popis lokalizace na stránce titulu, takže divák věděl již před spuštěním, jestli má nebo nemá dabing.
Docela úspěšná je v Česku i streamovací služba Novy Voyo. Má už i pár exkluzivních titulů jako seriál Iveta nebo Roubal. Pro náročnějšího diváka trpí zásadním nedostatkem: u drtivé většiny pořadů se nedá přepínat na originální zvukovou stopu, možnost zvolit si titulky také chybí. A o nějakém 4K a Dolby Vision si můžeme nechat jen zdát. Pro řadu českých domácností to ale není problém a službu si oblíbily.