Epidemiolog Prymula: Přenos koronaviru hrozí u pečiva, remdesivir určitě nebude pro všechny
Lidé nosí roušky, ale v obchodech nepoužívají ochranné pomůcky třeba při výběru pečiva v boxech. Právě pečivo je určeno k přímé konzumaci, protože je bezobalové. Jak vysoké je riziko přenosu právě u těchto potravin?
Riziko určitě existuje. Virus přežívá na površích i takovýchto vsákavých. Na plastech až 48 hodin. Proto chceme, aby se používala bariérová opatření v podobě rukavic z polyetylenu nebo klasických mikroténových sáčků. Víme, že to není úplně jednoduché, protože malé obchody mají málo zásob těchto věcí, ale víme, že je to nutné.
Je to od vás tedy apel, aby lidé dodržovali opatření v tomto smyslu. Aby nosili rukavice do potravin a podobně?
Lidé by je měli vzít si v tom obchodě. Člověk, který je pozitivní a vzal by si rukavice doma, vzniká riziko, že kontaminuje zboží přes rukavice. To znamená, že ideální je, aby si lidé brali rukavice v obchodu.
Školy jsou zavřené. Mnozí lidé se ale už teď ptají, jak to bude s dětskými tábory o prázdninách. Kempováním. A cestováním do zahraničí. Začalo se mluvit o tom, že do zahraničí nebudeme moct vycestovat až dva roky.
Nechci mluvit o dvou letech. Šlo o výhled, jak by se epidemie mohla po světě pohybovat. O dvou letech bych nemluvil, to nechme, jak se to bude vyvíjet. Pokud jde o letošní prázdniny, to bude horší. Pokud se totiž podíváme do většiny zemí světa, tak jsou ve vysokém nárůstu případů a bude zřejmě málo zemí, do kterých se bude moct bezpečně vycestovat.
Jak jste aktuálně spokojen s vývojem křivky nakažených? Bavili jsme se o tom, že počet bude narůstat. Jak to vidíte ale v tuto chvíli?
My jsme měli vyšší nárůst, než jsme očekávali. Je to ale tím, že jsme zvýšili o víkendu počet testů, čímž se to logicky muselo projevit. Zatím nechci usuzovat, že by se něco nedařilo. Počkejme na další tři, čtyři dny...
Lék Remdesivir zabral u pacienta s těžkým průběhem. Je to tedy cesta k zmírnění současných restrikcí?
Remdesivir je cesta, ale jen pro nejzávažnější případy. Druhá věc je ta, že ho nebudeme mít nejspíše dostatek, je po něm poptávka celosvětová a budeme mít zřejmě jen omezený kontingent. Zatím se nemůžeme upínat jen k remdesiviru, ale i k ostatním možnostem léčiv.
Co je koronavirus
Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.
Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).
Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.
Více o tématuLidé vykoupili paraleny. Je paracetamol skutečně to, co v prvopočátku mírní obtíže?
Úplně nerozumím tomu, proč byl vykoupen paralen. Můžeme použít řadu dalších léků. Můžeme teplotu od určité úrovně srážet, ale u určitých léků musíme dát pozor na to, jaká věková skupina je bere. U dětí třeba acylpirin není vhodný a podobně.
Jak vidíte budoucnost? Budeme se s novým koronavirem muset naučit žít stejně jako s chřipkou a dokážete si představit celoroční nošení roušek?
Všechno je možné. Budeme se asi opravdu muset s ním naučit žít, pokud nedojde k nějaké sezonnosti či mimořádnému vlivu. Postupně dojde k promořování populace a epidemie nebude takto masivní. Co se týká roušek, uvidíme, jak to bude pokračovat. Nevím, jestli jsme země, která je bude chtít užívat dlouhodobě...