Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Epidemiolog Roman Prymula: Po víkendu budou stovky nakažených, možná první mrtví

Epidemiolog Roman Prymula: Po víkendu budou stovky nakažených, možná první mrtví
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Vláda ve čtvrtek vyhlásila nouzový stav. Omezení se dotkla všech lidí a veřejného života. Nařízení mohou být ale ještě striktnější... Aktuálně je koronavirem nakaženo téměř 120 lidí. Dva z toho jsou ve velmi vážném stavu. Redakci eXtra.cz poskytl rozhovor náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula, který nepochybuje o tom, že se brzy objeví i případy úmrtí na nákazu koronavirem - tedy onemocnění, které rozhodně není dobré brát na lehkou váhu. A už po víkendu bude poměrně vysoký počet nakažených.

Současné opatření vlády stanovilo nouzový stav. Nákaza se poměrně rychle šíří. Je pravda, že po víkendu by měly být nakažených už stovky lidí? 

Je možno očekávat počet nakažených někde mezi dvěma sty až čtyřmi sty...

Vím, že položím těžkou otázku. Dá se odhadovat, kdy Česko bude mít prvního zemřelého na nákazu koronavirem? Víme, že některé případy nakažených už nemají pouze lehký průběh.

Tady je potřeba říct, že to je věc, která se dá odhadnout. Ale není to záležitost čísel nakažených. Záleží na tom, jaká věková kategorie je postižena. V Itálii je to vyšší věková kategorie, proto tam dochází k častějšímu úmrtí než třeba v Německu. Další věc je, že Itálie nebyla dobře připravená, měli malý počet ventilátorů a řada lidí zemřela proto, protože se jim nedařilo poskytnou péči, kterou potřebovali. Když budeme celkový stav hodnotit, tak s přibýváním případů je jasné, že někteří zemřou. V tuto chvíli máme dva závažnější případy, kdy je vyžadována ventilace a může se stát, že ten případ se zhoupne. Je nutné ale říct, že to onemocnění je zákeřné v tom, že některé i mírné průběhy nemoci se mohou velmi rychle zhoršit.

Vyhlášení nouzového stavu je poměrně zásadní řešení pro snížení šíření viru. Jaká opatření po vyhodnocení účinnosti mohou ještě následovat? Tím myslím plošná karanténa a podobně...

Určitě mohou, už tedy ne o tolik, ale mohou. Na základě predikcí v jiných zemích tak my máme o trošku výhodnější pozici, že můžeme vidět, co se děje v těch zemích, kde se nic podobného při nástupu nákazy nedělalo. A ten model je Itálie, Španělsko, ale i Německo. Podle toho se dá predikovat úspěšnost toho opatření. V tuto chvíli my jsme udělali celkem restriktivní model, který se může projevit až někdy další středu - té inkubační doby, tedy těch šesti dnech - a potom budeme zvažovat finální úpravu opatření, která už tolik restriktivní být nemohou.

Tím máte na mysli?

Otázku supermarketů, nakázání nošení roušek a podobně. To je ale krok, pokud by se šíření viru nepodařilo zpomalit.

Premiér Andrej Babiš žádal veřejnost, aby ustoupila od masového skupování potravin, nepanikařili s tím, že sklady jsou plné a že rozhodně o základní potraviny nebude nouze. Pokud ale dojde k ještě k dalším striktnějším opatřením, jak to bude fungovat? Bude to v nějakém modelu, kdy lidé budou do obchodu pouštěni v nějakém omezeném počtu?

Když se podíváme na italský model a model, který zafungoval v Číně, je, že funguje jen omezené spektrum obchodů. Dominantně se prodávají jen potraviny, léky a dejme tomu drogerie. A lidé tam chodí jen na nezbytně dlouhou dobu a jsou opatřeni rouškou a podobně. To je model, který je jediný možný. Zásobování tady bude, jak říkal pan premiér, a to i v případě, že karanténa bude nejstriktnější. To znamená, není v tuto chvíli na místě nějaká panika, aby lidi skupovali trvanlivé zboží a podobně. Infrastruktura bude zachována.

Pokud jsem to dobře pochopil. Nakupování pouze po omezenou dobu by mělo fakticky vypadat tak, že někdo bude lidem stopovat čas, pokud se bavíme o možném striktnějším modelu, jakou třeba plošná karanténa je.

To ne. Postavme se k tomu s nějakou racionalitou. V Česku se někdy řada věcí přehání. My nemůžeme udělat zcela optimální v uvozovkách epidemiologická opatření, že bychom zavřeli všechno nebo že bychom zavřeli městskou hromadnou dopravu, protože je nutné, aby ekonomický chod fungoval. Za to zaplatíme nějakými případy, které vzniknou (šíření nákazy, úmrtí - pozn. red.) a kterým bychom mohli zabránit, ale tak to je a je jasné, že ekonomika musí se současným nařízením nějak spolupracovat, protože v opačném případě bychom ji zcela utavili.

Dá se s ohledem na minulost pozorovat, že jsme národ, kdy někteří reálné hrozby podceňují, než se ukáže skutečný dopad věci. Tím myslím, že než se ocitla nákaza koronavirem v Česku, lidé se na účet jiných zemí bavili. Teď před reálnou hrozbou stojíme, což ukazuje i vyhlášení nouzového stavu. Jaké jsou postihy za porušení současných nařízení? Myslím tím, že se restaurační zařízení neuzavře ve stanovenou dobu, někdo uspořádá akci převyšující počet třiceti lidí...

V tuto chvíli to už není jen zákon 258 o ochraně veřejného zdraví, protože tam jsou sankce finanční až do výše tří milionů korun, ale pokud je vyhlášen nouzový stav, tak některé skutečnosti se stávají přestupkem, jiné trestným činem. To znamená, že stát má v tuto chvíli nástroje, jak to monitorovat a my jako zdravotnictví nemáme takovou kapacitu, abychom některá opatření mohli důsledně kontrolovat, ale v tuto chvíli je už zaangažována policie a mechanismy kontroly mohou být razantnější.

Bude zasahovat policie

Chápu správně, že policisté budou chodit na namátkové kontroly lidí v nařízené domácí karanténě?

I o tom jsme jednali a bude to tak.

Máte nějaké nové informace o působení viru? Z jedné poslední studie, kterou jsem četl, se uvádí, že vir způsobuje nekrózu srdce a plicní selhání ve smyslu, že kvůli silné tvorbě hlenu, kterou vir způsobuje, se vzduch nedostává do plicních sklípků a člověk, pokud nedojde k intubaci, se de facto udusí.

To je pravda. Proto je kladen velký důraz na ventilátory a oxygenaci, protože přibližně deset procent nakažených vyžaduje intenzivní péči a sedm procent ventilaci umělou. Nároky na plicní tkáň jsou veliké a přestup kyslíku do krevního řečiště je omezen těmi mechanismy, které virus vyvolává. Pravdou je, že řada pacientů umírá i na multiorgánové selhání, není to tedy jen to srdce a plíce, ale i ledviny a jiné orgány. Je to virus, který se chová mnohem zákeřněji, než si někdo na počátku myslel.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Šíření viru z člověka na člověka je opravdu v trajektorii okolo čtyř metrů? A jak je to s přežitím viru ve vzduchu či na různém povrchu?

Ano, může dojít k šíření na delší vzdálenost, a to 1,6 metru až 2 metry, ale podle některých zjištění je to možné i na vzdálenost asi 4,5 metru. A otázka přežívání viru, ta se taky prudce vyvíjí. A jen v řádu několika hodin, jak jsme měli zkušenosti s jinými koronaviry na površích, tak už jde o řád několika dnů a ten virus je v zemním prostředí poměrně odolný, byť je to virus, který je opouzdřený a dá se dezinfekcí snadno ničit, ale protože to nepoužíváme plošně, tak hrozí při kontaktu s povrchy nákaza.

Může se vir přenášet vodou, kanalizací a podobně. Je na místě obava při větší kontaminaci viru na nějakém území, že se tímto způsobem bude přenášet?

Toho se nebojím. Ve vodovodech přenos určitě nebude, ta míra dezinfekce je dostatečná, ani si nemyslím, že v odpadních vodách bude hrát nějakou dominantní roli. To není poliovirus, který v takovém prostředí přežívá hodně dlouho, tady si ale nemyslím, že to bude podobný případ. I když tento vir má řadu vlastností, které musíme považovat za nebezpečné, pro nás kumulace dalších možností šíření by byla ještě nepříjemnější, byť se vir vylučuje stolicí či sekretem, ale tato forma přenosu není častá.

Bude koronavirus podle vás mutovat, tím myslím ještě zesílí? Bavili jsme se o tom, že teplejší počasí pro vir nepředstavuje limity...

Každý vir může mutovat. Ale zatím k tomu nedochází, i když jsou odborné spekulace, že koronavirus má dva typy. Oba ty viry jsou si podobné, ta podobnost je 99,9 procenta a jsou jen spekulace, jestli jeden z nich působí mírnější onemocnění a druhý závažnější. Nemyslím si, že v nich byl rozdíl.

SITUACI KOLEM KORONAVIRU SLEDUJEME ONLINE - NAJDETE ZDE

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy