Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 Donald Trump

Jaké nové sporty potěší diváky letní olympiády

Jaké nové sporty potěší diváky letní olympiády
Zdroj: Pxhere, Public Domain
Komerční prezentace

Sportovní nadšenci už nejspíš netrpělivě odpočítávají dny do 23. července, kdy odstartují s ročním posunem letní olympijské v Tokiu, a potrvají až do 8. srpna. Hlavní město Japonska se může pyšnit, že se mu pocty pořádat tuhle výjimečnou sportovní událost dostalo již podruhé (OH se v Tokiu konaly v roce 1964 - vůbec poprvé na asijském kontinentu). Tokio bylo vybrané pro OH 2020 už v roce 2013, kdy se město ucházelo o pořádání her spolu s Madridem a Instambulem. 



Historie olympijských her začala před 2 300 lety, konaly se tehdy v oblasti Olympie ve starověkém Řecku. Přestože se historici o jejich původním záměru ještě pořád dohadují, říká se, že hry začaly jako festival sportu a umění, při kterém se uctívali bohové. Kvůli válkám hry skončily v roce 393. Naštěstí ale přišel na konci devatenáctého století francouzský pedagog a baron Pierre de Coubertin s nápadem na oživení téhle starověké tradice a jeho návrh byl v roce 1894 schválený. O dva roky později se první novodobé olympijské hry odehrály v Aténách. Coubertin stojí také za symbolem her, kdy pět kruhů představuje jednotu pěti světových kontinentů.



Klasické, 2 staronové a 4 nové disciplíny

Do Japonska se sjíždí přes 11 tisíc sportovců z více než 200 zemí světa a budou soutěžit ve 33 sportech a 339 disciplínách a 22 paralympijských sportech.

Kromě klasických sportů jako je atletika, golf, plavání nebo šerm se můžeme těšit na zcela čtyři nové sporty. Nadšenci do boardových sportů se můžou radovat hned dvakrát, do her se konečně dostal skateboarding a také surfing.

Skateboardisté budou soutěžit ve dvou disciplínách, park a street. Hodnocení bude probíhat podle obtížnosti triků a originality.

Surfing bude zastoupený ženami i muži, kteří budou závodit s tak zvaným shortboardem, jenž umožňuje větší manévrovatelnost. Tenhle sport samozřejmě přímo závisí na příznivých vlnách, čemuž se uzpůsobila pravidla soutěže.

Premiéru má letos sportovní horolezectví, která bude probíhat formou kombinace tří základních disciplín. Muži a ženy ukážou svoji techniku a flexibilitu na strmých stěnách a převisech.

Především japonští fanoušci jsou jistě nadšeni z debutu karate, které vzniklo v Japonsku na ostrově Okinawa. Bude obsahovat dvě disciplíny, a tím je kumitě a kata.

Na letní olympijské hry se vrací dva sporty – softball a baseball, které jsou v Japonsku mimořádně populární, i když mezi velké favority patří americký tým.
Všechny výše uvedené sporty byly již schválené pro olympijské hry v Paříži v roce 2024. Tam se dočkáme možná ještě více novinek, protože se Mezinárodní olympijský výbor chystá rozhodnout, zda budou součástí téhle populární sportovní událost také některé duševní sporty (šachy, poker, bridž, e-sporty a další). Mentální sporty jsou považované za skutečné sporty, protože pomáhají zlepšovat kognitivní funkce, dále posilují paměť, kritické a analytické myšlení. Svoji vlastní olympiádu měly duševní sporty už v roce 1997 v Londýně, kde se od té doby každoročně koná, v loňském roce probíhala událost on-line formou.

Recyklované medaile

Ti nejlepší z nejlepších sportovců si odnesou medaile, které tentokrát vznikaly naprosto unikátních způsobem. Japonští obyvatelé totiž darovali svoje staré elektronické přístroje, jako jsou fotoaparáty, počítače, hry a přes 6,2 milionu mobilních telefonů. Bez mála 79 tun předmětů bylo zrecyklováno a přetvořeno na pět tisíc olympijských medailí. Japonsko není první zemí, co se rozhodla na výrobu medailí použít recyklované suroviny, ale tentokrát se obyvatelé hostující země poprvé sami procesu zúčastnili.

Maskot Miraitowa a japonské inovace

Diváky bude v průběhu her obveselovat oficiální maskot, který dostal jméno Miraitowa. Modrobílá futuristická postavička má různé super schopnosti jako třeba teleportace. Název se skládá ze slov budoucnost a věčnost (mirai a towa), aby podporoval budoucnost plné věčné naděje v srdcích lidí po celém světě.

Velká pozornost se bude určitě ubírat k futuristickým robotům, kteří budou vítat sportovce a sportovkyně a budou také komunikovat s návštěvníky a poskytovat sledování her těm, kteří nejsou přítomni na sportovištích.

Olympijský oheň hoří na pochodni ve tvaru sakury nebo třešňového květu, který je mezi japonskými obyvateli tolik oblíbený. Pochodeň byla vyrobené za použití stejné technologie, jaká se používá k výrobě japonských rychlovlaků, jenž dosahují rychlost až 320 km/h, šinkansen.

Japonské hry budou tentokrát neobvyklé, futuristické a plné výjimečných sportovních výkonů.

Další články

Nejnovější kauzy