Koronavirus děsí sportovní svět: Jak to bude s letní olympiádou v Tokiu?
Nový typ koronaviru se šíří z čínského města Wu-chan, kde se měl odehrát i kvalifikační turnaj boxerů, který už Mezinárodní olympijský výbor přeložil do jordánského Ammánu. Přesunuto bylo i několik dalších sportovních událostí v Číně a bezpečnostní opatření se dotkla mimo jiné také hokejového Kunlunu, který své domácí zápasy v KHL dosud hrával v Pekingu.
Co je koronavirus
Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.
Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).
Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.
Více o tématuV polovině března měl hostit osmimilionový Nanking, který leží jen 500 kilometrů od Wu-chanu, halové mistrovství světa v atletice. Pro jistotu bylo zrušeno.
Co bude s olympiádou?
Celý svět se zároveň zajímá, zda nebudou v ohrožení i letní olympijské hry, které se od 24. července do 9. srpna odehrají v Tokiu. „Musíme být velmi opatrní a sledovat, jaké infekční choroby se na olympijských hrách v Tokiu mohou objevit. Při takových hromadných akcích se zvyšuje riziko, že mohou být přenášeny infekční choroby a rezistentní bakterie,“ uvedl na mimořádném briefingu Kazuhiro Tateda, prezident japonské asociace pro infekční choroby.
Za velké riziko označil koronavirus také prezident Německého olympijského výboru Alfons Hörmann. „Jde o závažný problém, protože mezinárodní sport je závislý na výměně a cestování osob tak jako žádná jiná lidská činnost. Ale věřím, že postižené země i mezinárodní sportovní federace udělají vše možné, aby nalezly co nejlepší řešení,“ řekl Hörmann na zasedání v německém Frankfurtu.
Panika není na místě
Situaci ohledně koronaviru pečlivě sleduje i český olympijský tým. „Jsme v kontaktu s profesorem Jiřím Beranem z Centra očkování a cestovní medicíny, vedoucím subkatedry Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a naším poradcem pro epidemiologii,“ uvedl pro eXtra.cz šéflékař českého olympijského týmu Jiří Neumann. „Sportovcům můžeme doporučit preventivní opatření v podobě mytí rukou a jejich dezinfekce a konzultaci v případě, že se chystají například vycestovat do zahraničí. V tuto chvíli není v žádném případě třeba panikařit,“ mírní obavy.
V roce 2016 se řada sportovců nezúčastnila olympijských her v brazilském Rio de Janeiru kvůli obavám z viru zika. Kolik jich od cesty do Tokia odradí koronavirus?
VŠE O KORONAVIRU SE DOČTETE ZDE