Koronavirus: Ve Wu-chanu je laboratoř se smrtícími viry. Podle expertů je špatně zabezpečená
Čínský Wu-chan je v karanténě. Uzavřeno je dalších dvanáct velkých měst. Koronavirus už je v Evropě, Americe i v Austrálii. Situace se zhoršuje každou hodinou. Oficiální místa tvrdí, že zemřelo 58 lidí a nakažených je více než 2000. Jenže nemoc má inkubační dobu dva týdny. Skutečný počet nakažených může být mnohem vyšší
Co je koronavirus
Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.
Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).
Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.
Více o tématuČást čínské i světové veřejnosti připomíná, že ve Wu-chanu je velká laboratoř, kde zkoumají nebezpečné viry. Pracoviště leží 15 km od tržnice, kde se měli údajně nakazit první lidé. Vědci se domnívají, že nákaza může pocházet z masa hadů a netopýrů
Byly dodrženy bezpečnostní standardy?
Wuchanská laboratoř byla certifikována v lednu 2017. Kritici tvrdili, že Čína postupuje velmi rychle a není jasné, zda je laboratoř skutečně stoprocentně zabezpečena. Pracoviště musí bez úhony přečkat zemětřesení a musí stát mimo záplavovou oblast.
Čína si výzkum chrání a informace o laboratoři nesděluje. Podle posledních zpráv ale pracoviště mělo zkoumat onemocnění SARS "Už roku 2017 se ale objevily obavy, zda je wuchanská laboratoř dostatečně bezpečná, zejména v centru tak velkého města. Podle Richarda Ebrighta, molekulárního biologa z Rutgersovy university, virus SARS unikl z vysoce zabezpečených zařízení v Pekingu rovnou několikrát," uvádí Česká televize na svém webu.
Zvířata mohla pokousat pracovníky laboratoře
Experti mají strach, zda Číňané skutečně nic nepodcenili. Již dříve panovala obava, zda zvířata, kterou jsou laboratorně infikována nejhoršími viry, nemohou utéct či pokousat nějaké zdravotníky. Pracovníci laboratoře dosud tvrdili, že se nic nemůže stát.
Virus zabíjí oslabené lidi a seniory
Koronavirus zabíjí zejména staré a oslabené lidi. Zabíjí v pěti procentech případů. SARS zabíjel 10 % nakažených.
Ve Francii je s nemocí hospitalizován pár ve věku 30 a 31 let. Oba pochází z města Wu-chan, do Francie přiletěli 18. ledna a nevykazovali tehdy žádné symptomy. Francouzští lékaři v sobotu večer varovali před panikou v Evropě. Pandemie by se Evropě měla vyhnout. Přesto v mnoha evropských městech občané vykupují ochranné roušky.
Tým odborníků usilovně pracuje na vakcíně. Lékaři věří, že jim pomohou zkušenosti v boji se SARS a MERS. Vakcína by mohla být na světě za několik měsíců.
KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ O KORONAVIRU NAJDETE ZDE
Vývoj čínského koronaviru
-
23. ledna. 2020
-
24. ledna. 2020
-
4. února 2020
-
8. února 2020