Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Nebezpečný parazit na talíři: Máte rádi maso? Hrozí vám velké problémy

Nebezpečný parazit na talíři: Máte rádi maso? Hrozí vám velké problémy
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
SERIÁL EXTRA
Svalovec je přenosný na člověka a při nedokonalé léčbě může způsobit velké problémy. A to zejména lidem, kteří pozřou nedovařené či nedopečené maso, zejména zvěřinu. Nejde o malicherné problémy, ve výjimečných případech může parazit přinést i smrt.

Konzumace nakaženého masa, které není dostatečně tepelně zpracováno, může u lidí vyvolat trichinelózu - obecně řečeno jde o onemocnění způsobené parazitem Trichinella spiralis (česky svalovec stočený - pozn. red.). Ve výjimečných případech je toto onemocnění smrtelné. Možná se ptáte, kdy k takovému případu dojde. K poslednímu úmrtí na území Česka došlo v 50. letech minulého století. Poslední zaznamenaný výskyt svalovce byl hlášen u divokého prasete uloveného v Bystřici pod Lopeníkem na Uherskohradišťsku. Kus byl odstřelen letos v červenci.

„V roce 2018 byl v ČR zaznamenán pouze jeden případ u prasete divokého. Další tři pozitivní nálezy jsou z ulovených prasat divokých, která byla do České republiky dovezena z Maďarska. Pokud se bavíme o posledním případu, ten byl zaznamenán v Bystřici pod Lopeníkem na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Tělo zvířete bylo zlikvidováno,“ řekl eXtra.cz Jakub Majer ze Státní veterinární správy.

Krajští veterináři vydali mimořádná veterinární opatření - zakázali manipulaci s černou zvěří a zvěří vnímavou na svalovce, dokud nebudou mít lovci vyhovující laboratorní výsledky z odlovených zvířat. Opatření je krátkodobé - jde o 3 měsíce než budou otestované všechny uhynulé kusy nalezených zvířat.

Svalovec u domácích zvířat parazituje nejčastěji u prasat, psů, koček a koní. U divokých zvířat se vyskytuje zejména u divokých prasat, hlodavců či vlků. V Česku se problém týká hlavně divočáků, u domácích prasat se svalovec v českých chovech nevyskytuje. Pro člověka znamená nebezpečí, i když není hlavním hostitelem. Nákaza se přenáší zejména pozřením syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa obsahujícího živé, infekční larvy. Smrt larev nastává až při 60 stupních Celsia.

Jaký průběh má nákaza?

Larvičky svalovce aktivně pronikají stěnou střeva a putují krevním nebo lymfatickým oběhem do různých orgánů. Larvy rozruší buněčnou membránu buňky a uhnízdí se v cytoplasmě. V těle člověka může larva žít i třicet let.

Pokud je svalovec ve střevě, trpí pacient zvracením, nevolností a průjmy. V tuto chvíli pomůže silné projímadlo či albendazol. Další stadium přichází, když larva migruje ze střeva do svaloviny. Přichází bolest svalů a edémy v obličeji. V po fázi se objevuje krvácení pod nehtovým lůžkem.

SERIÁL EXTRA: Zabijáci pod mikroskopem

1. díl – Kočka, zelenina a nedovařené maso: Toxoplasma zabije ročně milion lidí, říká profesor Flegr

2. díl – Běžný vir, kterým trpí polovina Čechů: Přenáší se líbáním a sníží vám inteligenci

3. díl - Chystáte se na houby nebo borůvky? Pozor! V lese na vás číhá parazit, který nosí smrt

Související články

Další články

Nejnovější kauzy