První dojmy z nové knihy o Gottovi: Tříkilový skvost za 1229 Kč. Stojí za tu cenu?
Karel Gott: Má cesta za štěstím - tak zní titul nové knihy o Gottovi (†80), která vyšla u příležitosti 82. nedožitých narozenin legendárního zpěváka. Obsáhlá, téměř 700stránková publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebylo zveřejněno. Redakce eXtra.cz si knihu Má cesta za štěstí koupila, aby zjistila, zda cena odpovídá obsahu a zpracování knihy. Tady je naše hodnocení.
První dojmy z knihy Karel Gott - Má cesta za štěstím jsou ohromující. Oproti předchozím, horkou jehlou šitým knihám o Mistrovi, které vyšly v co nejkratší době po jeho smrti, je patrné, že na Gottově (auto)biografii si dala Ivana Gottová a její tým extrémně záležet. Už když knihu s působivou obálkou, na které se skví snímek respektované fotografky Lenky Hatašové, poprvé vezmete do ruky, pochopíte, že tato "bichle" jen stěží snese srovnání. Téměř 3,3 kilogramy vážící publikace s pevnou vazbou o rozměrech větší A4 obsahuje téměř 700 stran nabitých informacemi a fotografiemi.
Autorský tým zpracoval tisíce snímků z Mistrova archivu, vyžádal si dokumenty z řady organizací a knihu navíc doplnil informačními boxíky, které čtenářům vysvětlují a upřesňují dobové reálie. Doporučená prodejní cena 1229 Kč (u internetových prodejců je aktuálně za akční cenu 1099 Kč), která byla před vydáním knihy hojně kritizovaná především na sociálních sítích, se tak vzhledem k téhle mravenčí práci už vůbec nejeví jako přestřelená.
Karel Gott: Má cesta za štěstím
U příležitosti nedožitých 82. narozeniny Karla Gotta vyšla publikace mapující jeho život. Obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněno. Autobiografii největší legendy české a československé hudební scény všech dob vydalo nakladatelství Euromedia.
- Počet stran: 696
- Výška: 300 mm
- Šířka: 240 mm
Gottův život členěný do kapitol
Život Mistra je v knize rozdělen do šestadevadesáti kapitol, které čtenáře přehledně provázejí osmdesáti lety Gottovy existence. Sám Karel, z jehož pera většina knihy pochází, přesto hned v úvodu skromně píše: "Zde jsou střípky z mého života, jak mi utkvěly v mých vzpomínkách. Srdečně váš Karel Gott."
Čtenářsky velmi atraktivní pasáže najdete hned v úvodu knihy. Zatímco o sklonku Karlova života byly popsány tisíce článků, jeho dětství skrývá pro mnohé jeho fanoušky řadu neznámých okolností. Například tu, jak Gott už jako dítě málem přišel tři dny před koncem druhé světové války o život během bombardování Plzně. "Maminka mě spícího vytáhla z postele, hodila mi přes pyžamo župan, popadla deku, lahev s vodou a běžela se mnou v náručí z druhého patra našeho činžovního domu do krytu. Táhlo mi sice teprve na šestý rok života, ale to drama si živě pamatuji. Sklep je přeplněný lidmi, každý se snaží urvat alespoň kousek místa pod sebe. Náhle jako blesk z nebe zaduní ohlušující výbuch bezprostředně nad námi a celý dům se strašidelně otřese." Onoho 17. dubna 1945 se o Karla smrt otřela poprvé. I s matkou nálety na plzeňskou Škodovku přežil, ale lidé z okolních domů už takové štěstí neměli. Ostatně o tehdejších poměrech vypovídají právě i fotografie z archivu města Plzně a doprovodné rámečky, proč právě Gottovo tehdejší bydliště bylo cílem ničivých náletů.
Dojemně pak Karel popisuje i svá další léta a zážitky - například to, jak pil kozí mléko od babičky Vinciny, jak v poválečné době miloval americké konzervy s ananasem nakrájeným na kroužky. Nevyhýbá se ale ani prvním milostným patáliím - tehdy ještě nevinným kratochvílím s děvčaty, na které však dlouhá léta nezapomněl a s některými se i později sešel u kávy.
Emotivní momenty Gottova života
Kniha o Mistrově životě rozhodně není jen přehlídkou úspěchů, ale popisuje i trnitou cestu za kariérou a dokonce přiznává i řadu chyb. Mezi ně řadí i to, že možná nebyl více tvrdohlavý směrem k rodičům, především tátovi. Ten z něj chtěl mít chlapa od fochu, konkrétně elektrikáře-silnoproudaře, a žádného umělce. Karel popisuje, jak ho ničil internát a práce ve fabrice. Jak po nocích potají vystupoval, jak byl fyzicky i psychicky na dně. Přiznává, že se drobným podvůdkem vyhnul povinné vojenské službě. Popisuje tragickou smrt své první lásky. I to, že "jak byl mladý - tak byl hloupý", a proto ho zatkli s kamarádem při nelegálním překročení hranic.
V knize se nevyhýbá ani momentům, které daly hůl do ruky jeho kritikům - třeba nepovedenou emigraci na Západ v roce 1971, a nakonec pokorný návrat do náruče komunismu. Popisuje i mnohdy komplikovaný vztah ke svým starším dcerám.
Velká část knihy je pak věnovaná závěrečné dekádě Gottova života - vztahu s Ivanou a jeho holčičkám Charlottě Elle a Nelly Sofii. Závěr knihy je pak pro Gottovy fanoušky asi nejemotivnější částí knihy. Mistr otevřeně popisuje, jak věděl, že se blíží konec. A jak ho zasáhla oslava jeho posledních narozenin: "Kolik oslav narozenin jsem už za život zažil. Tahle je však zcela výjimečná. Vím, že je poslední. Naposledy se dívám do tváří všech kamarádů z branže. Myslím, že to všichni chápou stejně jako: Loučení a sbohem..."
Fotografie Karla Gotta
Autorský tým v čele s Ivanou provází čtenáře Karlovým životem i v podobě bohaté fotografické dokumentace. Většinu snímků, kterých je v knize i s dobovými dokumenty zhruba 1800, spatří čtenáři vůbec poprvé v životě. Místa, která jsou spjatá s Mistrovým dětstvím, jeho první pokusy o kreslení komiksů, snímky z dálných cest, unikátní fotografie z Bertramky - i to je něco, co knihu dělá unikátní a ukazuje Mistra nejen jako nezapomenutelného umělce, ale především jako člověka, jehož život byl bohatý jako málokterý. Jak v knize ostatně sám Karel píše: "Čím víc přátel jsem poznal, čím víc zážitků jsem prožil a čím víc míst na zemi jsem navštívil, tím hlubší mám pocit, že jsem dobře žil. Víte ale, co bylo nejhezčí? Prošel jsem svět s písní na rtech. A zpívat lidem pro potěšení je nekonečná nádhera."
Vše o knize Karla Gotta Má cesta za štěstím ➔