Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Spojení géniů: Mozart přivedl Miloše Formana zpět do rodné země

Herec Tom Hulce a režisér Miloš Forman v dokumentu Forman vs. Forman (2019).
Zdroj: Negativ Film Productions
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
AMADEUS
Dnes by oslavil 265. narozeniny Wolfgang Amadeus Mozart, klavírní virtuos a geniální hudební skladatel. V pěti letech sám skládal hudbu, v osmi komponoval symfonie a ve dvanácti už měl na kontě operu. Nějakou dobu pobyl i v českých zemích, přičemž v Praze uvedl hned dvě významné opery. Umírá v pětatřiceti na infekční chorobu, na pohřbu mu zní Requiem, jež sám složil. Vznikla o něm oceňovaná divadelní hra i oscarový film, za kterým stála řada českých umělců.

Wolfgang Amadeus Mozart se narodil roku 1751 v rakouském Salcburku. Byl nejmladším ze sedmi dětí v hudební rodině. Dospělosti se ale z dětí dožil pouze on a jeho sestra Marie Anna. Za brzká úmrtí všech ostatních sourozenců mohly primárně dětské nemoci a nedostatečná hygiena. Mozart už od malička cestoval po evropských metropolích, kde vystupoval. Označován byl jako zázračné dítě.

Mozart za svůj krátký života složil 626 děl světského i duchovního charakteru. Věnoval se operám, symfoniím, koncertním skladbám pro řadu sólových nástrojů, komorní hudbě, mším nebo třeba chorálům. Přestože byl Mozart geniálním hudebníkem, celý život se potýkal s finančními potížemi. Nechtěl totiž sloužit aristokratické společnosti, nýbrž být svobodným umělcem.

Nadaný skladatel se na podzim nakazil infekční nemocí, jíž o chvíli později podlehl. Objevily se i spekulace, že byl Mozart nepohodlný – a proto byl otráven. Z údajného činu byl mnohdy osočován italský skladatel Antonio Salieri, na domněnky však neexistují žádné důkazy a nikdy se nepotvrdily. Dokonce bylo zjištěno, že Mozart a Salieri spolupracovali. To však není případ amerického velkofilmu režiséra Miloše Formana, který vytvořil příběh dvou rivalů.

Film Amadeus měl rozpočet 18 000 000 dolarů

Snímek Amadeus režiséra Miloše Formana získal jedenáct nominací na Oscara, přičemž osm z nich proměnil, a to i včetně těch nejprestižnějších – nejlepší film, adaptovaný scénář a režie. Cenu za režii předával známý režisér Steven Spielberg a mezi ostatními nominovanými byl třeba i Woody Allen. Strhující film s celkovým rozpočtem 18 000 000 dolarů se natáčel v komunistickém Československu a šlo o Formanův velký návrat do rodné krajiny, nikdo ho tu tehdy ale nevítal.

Forman byl v Americe 11 let a měl za sebou úspěšné filmy jako Přelet nad kukaččím hnízdem a Vlasy, když ho jeho přátelé vzali do divadla na hru Amadeus. Tehdy už patřil mezi renomované tvůrce a do divadla na hru o slavném skladateli se mu příliš nechtělo. Drama ho ale během prvního dějství nadchlo natolik, že se s jejím autorem, Peterem Schafferem, domluvili na filmovém zpracování.

Nakonec spolu strávili čtyři měsíce u Miloše Formana doma, kde od pondělí do pátku pracovali na scénáři. Vytvořili příběh dvou skladatelů, Itala Salieriho a Rakušana Mozarta. První byl dvorní skladatel císaře Josefa II. a génius průměrnosti, druhý byl sice hudebně o mnoho talentovanější, jenomže o to společensky nezačlenitelnější.

O role se ucházely hollywoodské hvězdy

Ve filmu se chtěly objevit hvězdy první kategorie, Mel Gibson nebo Mick Jagger. Režisér však šel po neznámých tvářích, svolal tak casting, na který přišlo přes 1400 zájemců. Představitel Salieriho se přitom ke svému filmového charakteru dostal úplnou náhodou, přišel se ucházet o menší roli. Byl ale požádán, zda by mohl nahazovat text jednomu ze zájemců o postavu Salieriho. Když ho pak Forman viděl hrát, hned ho obsadil.

Přestože byl rozpočet filmu obrovský, nestačilo to na natáčení ve Vídni, kam Mozart patřil. Pro Československo to ale bylo dostatečné, a i když se tehdejšímu komunistickému režimu zprvu příliš nechtělo, nakonec s vidinou spousty peněz nechuť vůči světově uznávanému emigrantovi překousli. "Měl jsem velmi smíšené pocity. Do téhle doby jsem se nemohl vrátit zpátky. Byl jsem zrádce a emigrant. Bylo to dost emotivní. Předtím jsem totiž ani nedoufal, že ještě někdy uvidím svou rodnou zemi," prozradil dojatý režisér.

Karlínská Invalidovna, Arcibiskupský palác, Vyšehrad nebo Stavovské divadlo. To jsou místa, kde se například natáčelo. V posledním zmíněném uvedl roku 1777 Mozart veleznámou operu Don Giovanni. Na filmu se podíleli přední čeští umělci a filmaři, kterým tak Forman poskytl na určitou dobu obživu. Kameramanem snímku byl Formanův dlouholetý spolupracovník Miroslav Ondříček, na Amadeovi pracoval ale třeba i výtvarník Theodor Pištěk. Natáčení bylo režimem velmi sledováno a přitom před veřejností téměř neprezentováno.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy