Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Velká cena Eurovize (anglicky Eurovision Song Contest, doslova Písňová soutěž Eurovize, též jenom Eurovize) je každoroční hudební soutěž pořádaná zeměmi, které jsou aktivními členy Evropské vysílací unie. Jmenovitě především BBC (Velká Británie), Rai (Itálie), ARD (Německo), TVE (Španělsko) a France Television (Francie).

Pravidla

Každý stát reprezentuje interpret s jednou soutěžní skladbou. Příspěvky jsou v každé zemi voleny/vybírány tamější veřejnoprávní televizní společností, která nominuje reprezentanty rovnou, případně vyhlásí kvalifikační národní kolo.

V mezinárodním finále následně účinkující vystoupí v živém přenosu. Na základě hlasování diváků a národních porot je pak zvolen vítěz. Fanoušci přitom nesmí hlasovat pro soutěžícího ze své vlasti.

Od roku 1958 finále tradičně pořádá země, z níž pocházel vítěz předchozího ročníku. Pokud toho není z nějakého důvodu schopna, převezme tento úkol jiný účastnící se stát (jako se tomu stalo v letech 1960, 1963, 1972, 1974 a 1980).

Poslední ročníky

Eurovize 2021
Eurovize 2019
Eurovize 2018

Historie

Klání se koná každoročně od 1956 (ročník 2020 byl ovšem zrušen z důvodu pandemie nemoci covid-19) a je tak jedním z nejdéle běžících pořadů v televizní historii a s každoroční sledovaností nad 100 milionů diváků také nejsledovanější nesportovní událostí na světě. To podpořila i skutečnost jejího živého vysílání na internetu od roku 2000. Kromě účastnících se států je vysílána mimo jiné v Austrálii, Brazílii, Japonsku či USA.

Účast v soutěži stála na počátku úspěšné kariéry řady umělců, z nichž byli nejvýraznější skupina ABBA (vítěz 1974), Domenico Modugno (1958 obsadil třetí místo) nebo Céline Dion (1988 zvítězila coby zástupkyně Švýcarska). Odstartovala též hvězdnou dráhu Julia Iglesiase, Cliffa Richarda, Olivie Newton-John, Loreen, kapely Lordi, Ruslany nebo dua t.A.T.u.

Nejvíce vítězů prozatím reprezentovalo Irsko (k 2020 sedm), na druhé příčce je Švédsko (se šesti triumfy), bronzovou pozici s pěti triumfy okupují Francie, Lucembursko, Velká Británie a Nizozemsko.

Pozice České republiky

Prvním Čechem, který se tohoto klání zúčastnil, byl roku 1968 Karel Gott, který ovšem s písní Tausend Fenster reprezentoval Rakousko.

První účast plánovala již na rok 2005, ovšem k debutu nedošlo z rozličných důvodů (včetně finanční vytíženosti veřejnoprávního vysílatele). Znovu se chtěla zapojit o rok později, avšak kvůli nízké šanci na postup do finále ji znovu odložila.

Zúčastnila se tak prozatím v letech 2007 až 2009 (po vystoupení skupiny Gipsy.cz, která obsadila v Moskvě poslední semifinálové místo bez zisku jediného bodu, se ze soutěže stáhla. Znovu se do ní zapojila v roce 2015. Nejlepšího výsledku dosáhla roku 2018, kdy Mikolas Josef postoupil do finále a s písní Lie to Me obsadil celkové 6. místo.

V roce 2020 ji měl reprezentovat Ben Cristovao se skladbou Kemama, po zrušení akce kvůli koronaviru byl nominován i do ročníku následujícího, a to s písní Omaga.

Budoucnost

V srpnu 2017 bylo potvrzeno, že od 2018 se po dlouhých diskusích dočká své realizace její asijsko-pacifická verze s názvem Eurovision Asia Song Contest, na níž získalo právo účasti 68 zemí z Asie, Austrálie a Oceánie. Zvažuje se také její americká alternativa, nejdříve je ovšem nutné zjistit, zda by měla v USA potenciál.

Články