Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Advokátka Klára Long Slámová: Přání smrti Putinovi by teď asi nikdo netrestal

Válka na Ukrajině: Klára Long Slámová o trestání ruské propagandy
Zdroj: Se souhlasem Kláry Long Slámové
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
ROZHOVOR

Nejvyšší státní zástupce upozornil občany, aby se vyvarovali projevů, které by v souvislosti s vpádem ruských okupačních vojsk na Ukrajinu měly charakter schvalování trestného činu či schvalování, popírání nebo zpochybňování genocidy. Jaké projevy jsou ještě v pořádku a jaké už ne? A nejde o omezení svobody projevu? Na to eXtra.cz odpovídala JUDr. Klára Long Slámová.

JUDr. Klára Long Slámová: Trestání za proruské projevy není cenzura

„Projevy náklonnosti k posledním krokům Vladimíra Putina mohou být za určitých okolností trestným činem. Naopak pokud by někdo napsal, že si přeje jeho smrt, nedokážu si představit, že by se za současné situace našel někdo, kdo by autora výroku odstíhal,“ řekla eXtra.cz advokátka JUDr. Klára Long Slámová.

Kritici vyjádření nejvyššího státního zástupce považují jeho slova za omezení jejich Ústavou zaručené svobody slova. Souhlasíte s nimi?

„Rozhodně ne. Dokážu si představit, že někteří lidé to nechtějí chápat, ale nejde o projev totality ani o cenzuru. A to z toho důvodu, že Ústava ani žádný jiný zákon nezaručují nikomu právo na šíření lživé ruské propagandy. Dezinformace nebo překrucování reality mohou být v tuto chvíli schvalováním či podporou trestných činů a válečných zločinů.“

Varování nejvyššího státního zástupce

Nejvyšší státní zastupitelství považuje za nezbytné informovat občany, že aktuální situace spojená s útokem Ruské federace na Ukrajinu může mít dopady i do oblasti jejich svobody projevu.

Svoboda projevu je v ústavněprávní rovině zakotvena v článku 17 Listiny základních práv a svobod. Každý má právo vyjadřovat své názory způsobem, který považuje za vhodný. Ale i svoboda projevu má v demokratickém právním státě své limity.

Pokud by někdo veřejně (včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí) vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu (akceptoval je či podporoval) nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti za trestný čin schvalování trestného činu podle § 365 trestního zákoníku, případně za trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia podle § 405 trestního zákoníku.

Nejvyšší státní zastupitelství apeluje na všechny osoby, aby se v této tíživé době neuchylovaly k veřejným projevům, které by překračovaly stanovená ústavní a zákonná omezení.

JUDr. Igor Stříž
nejvyšší státní zástupce

Dokazování

Kde je ale ta hranice, co je a co není trestné?

„Vždy je potřeba posuzovat výroky každého individuálně a zkoumat, jestli zveřejňuje i další podobné věci nebo jakou má minulost. Pokud by něco takového dělal opakovaně, nebyl by asi problém ho stíhat. Jestliže by ale šlo o ojedinělý výkřik na sociální síti a nebylo by možné prokázat další skutky či zapojení dotyčného do jiných podobných věcí, mohlo by být stíhání problematické.“

Když někdo bude tvrdit „Vladimír Putin je fajn chlapík, fandím mu“, bylo by to už trestné?

„Byl by oříšek autorovi takového názoru prokázat, že to uveřejnil v souvislosti s aktuálními činy Putina.“

Podpora Putina může být trestná

Takže „Fandím Putinovi při denacifikaci Ukrajiny“ už by mohlo být trestné?

„Ano, to už je z mého pohledu problém.“

Co tohle: „Rusko má na denacifikaci právo, protože ukrajinští zločinci osm let páchali genocidu na obyvatelích Luhanské a Doněcké lidové republiky“?

„Je to velmi na hraně. Minimálně je to dezinformace, ale dotyčný by se mohl vymlouvat na to, že věřil informacím podávaným v některých proruských médiích.“

Válka na Ukrajině.

Jak pomoci Ukrajině

Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.

Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:

- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa

- Sbírka organizace Člověk v tísni

- Sbírka organizace Charita Česká republika

- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze

Více o tématu

Výrok „Každý mrtvý ukrajinský voják, dobrý voják“ by nebyl už za hranou?

„To je jednoznačně špatný výrok s možnou trestněprávní kvalifikací.“

Přání smrti Putinovi? To by nikdo nestíhal

A když někdo napíše, že si přeje smrt Vladimíra Putina?

„To už známe z filmu Vyšší princip: ‚Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem‘. A co se týče trestní zodpovědnosti, předpokládám, že za této situace, když ruský prezident páchá to, co páchá, si nedokážu vůbec představit, že by se našel někdo, kdo by takového občana opravdu stíhal.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy