GLOSA: Laciné gesto alibisty Jaromíra Nohavici budí mrzení a rozpaky
GLOSA: Jaromír Nohavica (68) uspořádal krátký koncert ve svém podkroví Vlaštovko, leť, v němž se vyjádřil ke kritice, že nevrátil Putinovu medaili, kterou od nejvyššího ruského okupanta dostal před čtyřmi lety, když ten už měl na rukách krev tisíců kvůli uzurpování Krymu a z dalších bojů na Ukrajině. Rozpaky ale absolutně nerozptýlil, spíš potvrdil.
Jaromír Nohavica: Symbol, který selhal
Folkový bard Jaromír Nohavica (68), který byl dříve vnímaný jako bojovník proti utlačovatelům lidských práv a svobod, se v roce 2018 nerozpakoval jet do Moskvy, aby si přímo z rukou dnes válečného zločince Vladimíra Putina (69) převzal takzvanou Puškinovu medaili za utužování přátelství mezi Ruskem a Českem.
V té době měl ale ruský prezident už na svědomí hrůzné zločiny: likvidaci opozice, její věznění za vyjádření názorů, ale také vojenské převzetí ukrajinského Krymu, při němž zemřelo mnoho lidí, nebo posílání ruských vojáků do bojů separatistů na východě Ukrajiny.
Medaili nevrátí
Přesto se nyní, po eskalaci konfliktu, Nohavica rozhodl, že svůj postoj nezmění. Stále se snaží hájit podle mě neudržitelnou pozici, že medaili měl dostat za umění, ne za válčení. Mnoho lidí ho za tento postoj odsoudilo, že právě od něj by čekala náznak morálního postoje.
A našly se i komentáře, že Putinovi posloužil jako „užitečný idiot“ a že tím zahodil veškerou svou tvorbu, že je pokrytec.
Nesouhlasím s prezidentem Putinem
Proto Jaromír Nohavica oznámil live koncert, který proběhl ve středu v 19 hodin na jeho YouTube. Raději po vší té kritice s vypnutými komentáři.
Zazpíval pár protiválečných songů i svých největších hitů a k tomu pronesl pár průpovídek, které ho měly ospravedlnit.
Nejdříve zahrál Pánové nahoře. „Mezi ty pány nahoře, ke kterým se obracím, patří i prezident Putin, s kterým opravdu nesouhlasím. A válka je mi proti srsti,“ sdělil. Zdá se to někomu jako přiměřené odsouzení člověka, který vraždí tisíce civilistů a ještě před několika dny hrozil světu zánikem?
Laciné gesto
Přesto si dál chce nechat medaili, kterou mu při velké slávě ruský politik předal.
„Nejsem příznivcem laciných gest. Vracení medailí, poklekávání, mávání vlaječkami. Ale když je třeba pomoci, pomůžu. Chcete-li, můžete i vy,“ odbyl kontroverzi tím, že odkázal na číslo účtu Člověka v tísni.
Jak pomoci Ukrajině
Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.
Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:
- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa
- Sbírka organizace Člověk v tísni
- Sbírka organizace Charita Česká republika
- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze
Více o tématuJenže právě tohle může působit jako to nejlacinější gesto ze všech. Místo tvrdého odsouzení jen pár opatrných slov a aby se neřeklo, s pomocí Ukrajině odkázal na konto, které po týdnu zná už každý. Prostě alibismus jako vyšitý.
Pokora opět chyběla
„Mám přátele na Ukrajině, mám přátele v Rusku. Je mi zatěžko se od svých přátel odstřihnout. Snad se ti politici domluví,“ prohlásil později. Pak ještě zmínil, že se opět bojí jaderných raket a tím to skončilo. Za zmínku ale určitě stojí ještě píseň Minulost zpívaná česky, rusky i ukrajinsky. Pokud i to někdo nebude považovat za další z laciných gest.
Zkrátka a dobře: jestli někdo od Jaromíra Nohavici čekal pokoru a náznak omluvy svým fanouškům, že poněkolikáté neplní jejich očekávání o svém charakteru, musel být zklamán. Že něco takového nesvede, prokázal i při kauze s StB, když byl obviňován, že udával na kolegy umělce. Spíš se uzavřel do sebe, vymlouval a s kritiky si to vyřídil v písních.
A ještě poslední věc: ani mírnění vášní před koncertem, na který lákal slovy, že má kamarády na obou stranách konfliktu, mu příliš nepomohlo. Zde jeden komentář za všechny: „Vyjádření je to ve stylu: Mám kamarády mezi Židy i nacisty a medaili od Adolfa nevrátím. Bylo by to laciné gesto. Odpouštěl jsem Ti hodně, Jarku, ale čeho je moc, toho je příliš. Nemáš kousek cti,“ napsal Honza.