Válka na Ukrajině: Rusové zničili i největší letadlo světa, legendární Antonov
Letadlo Antonov An-225 "Mrija" bylo známé jako největší na světě. Svou velikostí překonalo i slavný Airbus A380. Třetí den po vypuknutí bojů však bylo podle údajů ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby zničeno ruskými vojsky na letišti Hostomel u Kyjeva. Následně se objevily smutné fotografie jeho vraku.
"Toto bylo největší letadlo na světě, AN-225 „Mrija“ (v ukrajinštině Sen, pozn. red.). Rusko možná zničilo naši ‚Mriju‘. Nikdy však nebudou moci zničit náš sen o silném, svobodném a demokratickém evropském státě. Zvítězíme!" Takto popsal ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba zničení ukrajinské chlouby, jíž bylo největší letadlo světa Antonov An-225 "Mrija".
This was the world’s largest aircraft, AN-225 ‘Mriya’ (‘Dream’ in Ukrainian). Russia may have destroyed our ‘Mriya’. But they will never be able to destroy our dream of a strong, free and democratic European state. We shall prevail! pic.twitter.com/TdnBFlj3N8
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 27, 2022
First clear photos from Gostomel Airport and the damaged Russian An-225 Mriya.
— Jesus Roman (@jesusfroman) March 4, 2022
I think we can fairly confidently confirm the loss pic.twitter.com/BAQU45vfD8
Náklady na opravu budou vymáhat po Rusech
V dalších dnech se objevily informace, že možná není vše ztraceno. Mrija, která je větší než mnohem známější Airbus A 380, prý neměla být zničena tolik, jak se původně myslelo. "V současné době, dokud nebude AN-225 zkontrolován odborníky, nemůžeme podat zprávu o technickém stavu letadla," uvedl majitel letadla, společnost Antonov Company. Jenže všechny naděje utly záběry ruské televize z hostomelského letiště, které ukazují že letoun je nenávratně zničen.
Maximální vzletová hmotnost letadla je 640 tun a vyrobeno bylo v roce 1988. V roce 2018 pak prošlo kompletní modernizací. Firma provozující letadlo už uvedla, že jeho provoz v každém případě obnoví. Podle společnosti Antonov bude oprava největšího letadla světa trvat zhruba pět let a bude stát tři miliardy dolarů. Náklady chce vymáhat po agresorovi, tedy po Rusku.Jak pomoci Ukrajině
Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.
Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:
- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa
- Sbírka organizace Člověk v tísni
- Sbírka organizace Charita Česká republika
- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze
Více o tématuVálka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli