Uprchlice Saša popsala "nekonečnou" cestu s dětmi z Ukrajiny: Těsnící se lidé a žádné světlo
Válka na Ukrajině donutila tisíce lidí zabalit si to nejnutnější a odjet za hranice, třeba do České republiky. Stejný osud potkal i Sašu S. (40), která se rozhodla vzít své děti a opustit co nejdříve Kyjev. Po téměř dvou hodinách na cestě jsou konečně v bezpečí. Dvojnásobná maminka, jejíž manžel zůstal bránit svou zem, povyprávěla redakci eXtra.cz svůj příběh.
Sedí naproti mně a pije kávu. Vlasy má pečlivě sepnuté do culíku. S sebou si vzala jen tři batohy s několika osobními věcmi a doklady, které si přivezla z Ukrajiny. Veškeré oblečení, kromě bot, co má na sobě, jí poskytli dobrovolníci. A stejně tak i přístřeší.
Začátkem března Saša nevydržela neustálé hulákání sirén a výbuchy, a tak se rozhodla s dcerami (8 a 10) opustit Kyjev. Její manžel zůstal spolu se psem Julesem Vernem bránit zemi a jejich domov.
Okna zakrytá matracemi
"Z Kyjeva do Prahy jsme cestovali téměř dva dny. A to jsme ještě měli štěstí, byli lidé, kteří strávili noc na nádraží a nemohli opustit Kyjev. Odpoledne 2. března jsme dorazili na hlavní nádraží. Byla tam spousta lidí s dětmi a domácími mazlíčky. Většina seděla na kufrech nebo jen tak na zemi. Když manžel viděl, kolik lidí už čeká na vlak, řekl, ať mu dáme kufr, protože se s ním do vlaku už nevejdeme," říká žena a nervózně svírá hrnek.
Saša vzpomíná, že se jí s dcerami podařilo nastoupit až do čtvrtého vlaku. "Ve třech vlacích (asi po 15-18 vagonech) nás nevzali. Lidé stáli i v uličkách. Průvodčí ve vlaku upozornil, že se nedá rozsvítit světlo a nesměli jsme mít zapnutá ani světla na telefonech. Okna byla zakryta polštáři a matracemi. Dokonce i lokomotiva jela bez světla, aby nebyla vidět. Podomácku vytvořené 'barikády' jsme mohli z oken sundat až za Ternopolem. Ačkoliv jsme vyrazili v osm večer, za Ternopolem jsme byli až v šest ráno. V době míru trvá cesta jen cca 5 hodin," povzdechla si. "Pak už vlak jel rychleji, protože začínala Lvovská a pak Zakarpatská oblast."
Konečně v bezpečí
Jak pomoci Ukrajině
Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.
Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:
- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa
- Sbírka organizace Člověk v tísni
- Sbírka organizace Charita Česká republika
- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze
Více o tématu
Jak pomoci Ukrajině
Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.
Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:
- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa
- Sbírka organizace Člověk v tísni
- Sbírka organizace Charita Česká republika
- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze
Více o tématuAčkoliv v kupé měli být pouze čtyři lidé, tak jich tam bylo 6 a spousta dalších seděla v chodbě. "Přátelé mě upozorňovali, že je třeba mít s sebou zásobu vody a jídla, protože některé vlaky jely 20 - 30 hodin. My jsme jeli do Čopu necelý den. Jeli s námi lidé, kteří viděli, jak raketa zasáhla televizní věž před jejich domem. Jestli jsem já na chvilku váhala, zda jet, tak oni nepochybovali."
Jak to probíhalo na hranicích? Saša nám řekla, že celníkům v Čopu pomáhá policie a armáda, takže nebylo tak těžké projít kontrolou a nastoupit do vlaku, který je odvezl za hranice. "Po celní kontrole na nás čekali čeští dobrovolníci, kteří nás usazovali do vlaku. Říkali, že mohou vzít 300 cestujících, ale vzali jich 680. Ve vlaku byla balená voda a sladkosti pro děti."
Saša s dcerami dorazila do Prahy 4. března v ranních hodinách. Když vystoupila a mohla se konečně volně nadechnout, porozhlédla se kolem sebe. "Modrá obloha, žádné houkání sirén... Lidé na procházce popíjející kávu a spousta ukrajinských vlajek. Nemohla jsem uvěřit, že jsme konečně v bezpečí."
Celý článek byl redakci eXtra.cz poskytnut v ukrajinštině. Zde je jeho originální verze:
Она сидит напротив меня и пьет каву. Волосы аккуратно собраны в хвост. Из выступлений только рюкзак с документами, который она привезла из Украины.
Одежда, в которую она одета, кроме толстовки, была предоставлена ей волонтерами. Они также забрали женщину с двумя детьми.
В начале марта Саша (40 лет) не увидела сирен и свистков и решила уехать из Киева со своими 8 и 10-летними дочерьми. Мужчина ушел, чтобы защитить страну и свой дом. С ним поехал их пес Жюль Верн.
"Мы шли пешком из Киева в Прагу два года. А жаль, были люди, которые ночевали на вокзале и не могли уехать из Киева. 2 марта мы прибыли на Центральный железнодорожный вокзал. Было много людей с детьми, домашними животными (собаки и кошки). Большинство из них сидели на ригелях или просто на кровати. Когда мужчина спросил, сколько человек уже ждут аттракционов, он сказал, что берет вальс, потому что с ним мы не сможем участвовать в гонках," рассказывает женщина, нервно сжимая свою кружку.
Саша догадывается, что им удалось добраться до 4-й поездки с деснами.
"В течение трех поездок (примерно по 15-18 машин в каждой) мы не были связаны. Люди стояли в вестибюлях. Мы прибыли на вокзал 15-го числа, а 20-го покинули Киев. Проводники поезда говорили, что невозможно включить свет, свет был на телефонах, а окна были заложены подушками и матрасами. Локомотив, который работал без света, чтобы его не было видно ночью. Мы сняли эти "баррикады" сразу после Тернополя, 6-го утром. Хотя в мирное время это расстояние было бы пройдено за 5 лет," говорит он.
Женщина говорит, что в купе находятся 4 человека. Их было 6 человек, и еще были люди, сидевшие в коридоре на других местах.
"Друзья сказали, что им следует взять с собой запас воды и еды, потому что некоторые из них идут уже 20-30 лет. Мы учились в Чопе меньше года. Нас сопровождали люди, которые видели, как ракета попала в телевизор перед их домом. И когда я сомневался, стоит ли ехать, они не сомневались."
Полагаю, что в Чопе таможенникам помогают полиция и военные, поэтому пройти контроль и отправиться на призыв было не так сложно: "После таможенного контроля, который можно было пройти как по заграничному, так и по внутреннему паспорту, нас зарегистрировали и посадили в поезд чешские волонтеры. Они сказали, что могут взять 300 пассажиров, но взяли 680. В вагонах была вода для детей."
Саша и его дочери приехали в Прагу рано утром 4 марта. "Голубое морозное небо, никаких сирен. Люди идут и улыбаются, пьют кофе, много украинских прапорщиков. Я не мог поверить, что мы находимся в глуши. У нас с собой три блокнота." где запомнилась вся наша жизнь, а также фото в телефоне и уведомления от друзей, как найти волонтеров.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli