Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Vznik příjmení, očíslování domů i budějovický Budvar: Za co všechno vděčíme sčítání lidu

Z historie sčítání lidu. Zatímco v roce 2011 se vyplňovaly formuláře, v roce 2021 bude sčítání lidu probíhat primárně online.
Zdroj: Profimedia.cz, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
zajímavosti
Sčítání lidu v Československu poprvé proběhlo v roce 1921. V roce 2021 tedy slavíme 100 let od prvního sčítání. Přečtěte si ty největší kuriozity, které jsme se za posledních 100 let dozvěděli (nejen) o našem národu. Berme to jako malou přípravu na letošní sčítání, které odstartuje na konci března. Sčítání 2021 bude v pořadí desáté a poprvé v historii primárně online.

Z historie sčítání

Sčítání lidu probíhá už zhruba 2000 let. Evangelium svatého Lukáše hovoří o nařízení římského císaře Augusta a jeho snaze popsat celý svět, kvůli které se museli dostavit všichni ke sčítání lidu do míst, kde trvale bydleli.

Tesař Josef se svou ženou Marií, toho času v požehnaném stavu, se tak vydali kvůli sčítání lidu z Nazaretu do Betléma, kde se jim narodil syn Ježíš. Nebýt sčítání lidu, mohlo se stát, že se Ježíš narodil v Nazaretu místo Betléma. Pořád se ale jmenuje Ježíš Nazaretský, což způsobuje další zmatky.

Sčítání za Marie Terezie

Obecně je známo, že se Marie Terezie zasloužila o povinnou školní docházku. Méně se ovšem ví, že díky ní také máme příjmení, která dědíme. V roce 1770 totiž proběhlo sčítání lidu, při kterém byly očíslovány všechny domy, a především bylo zakázané si po sčítání změnit příjmení. Do té doby se používala pouze křestní jména, které lidé doplňovali podle povolání člověka dovětkem (starý, kovář, vysoký atd.). Tato přízviska ale nebyla nikde oficiálně zakotvena a mohla se měnit. Až v roce 1770 bylo stanoveno, že se příjmení nesmí dále měnit, a tím také začala platit dědičnost příjmení. Pokud tedy nejste spokojeni se svým, poděkujte Marii Terezii.

Protest v pivovaru

Během sčítání lidu v roce 1890 v měšťanském pivovaru v Českých Budějovicích nastala patálie. Šéfové pivovaru totiž naléhali na své zaměstnance, aby se přihlásili k německé národnosti a k německému jazyku. Jenže to se nesetkalo u převážně českých zaměstnanců s pochopením. Začali klást silný odpor, který eskaloval tím, že je vedení pivovaru vyzvalo, ať si založí vlastní, když se nechtějí podvolit. To se zdálo zaměstnancům jako dobrý nápad a v létě 1894 se začaly upisovat první akcie nově vznikajícího budějovického Budvaru, který o dva roky později zahájil produkci.

Sčítání lidu 1921

První sčítání lidu v Československu proběhlo přesně před 100 lety, 15. února 1921. Na rozdíl od předchozích sčítání se tentokrát mohli obyvatelé poprvé přihlásit ke své "kmenové příslušnosti" bez ohledu na znalost jazyka. Mohli se tak například přihlásit i Židé nebo Cikáni, i když nemluvili romsky nebo hebrejsky. Od té doby se sčítání lidu uskutečňuje každých deset let. Výjimkou byl pouze rok 1940, kdy sčítání neproběhlo kvůli druhé světové válce.

Rusové jsou nejchytřejší

Sčítání lidu 2001 ukázalo, že průměrně nejvyšší vzdělání v Česku mají obyvatelé, hlásící se k ruské národnosti. To není zrovna lichotivá vizitka pro Čechy, ale třeba se situace za dvacet let změnila k lepšímu. Když už mluvíme o Češích, Moravané tehdy také pohořeli. Oproti sčítání roce 1991 se jich přihlásilo ke své moravské národnosti čtyřikrát méně.

Kuriózní náboženství

Při posledním sčítání lidu v roce 2011 se objevila spousta různých náboženství, ke kterým se občané Česka hlásí. Jedno z nejpopulárnějších bylo rytířství Jedi, ke kterému se přihlásilo více lidí než k Jehovistům nebo Církvi bratrské. Letos zřejmě budeme o otázku náboženství ve formuláři ochuzeni, a tak se nedozvíme, zda je stále v Česku více rytířů Jedi než Romů.

Sčítání 2011 bylo náročné

Tehdy ale nešlo o jedinou kuriozitu. Lidé občas přidávají k dotazníkům věci, které tam vůbec nepatří. Například jeden občan napsal přes celý tiskopis "Já tomu nerozumím," jiné formuláře se vrátily prázdné. Podle statistiků se jedná o způsob protestu proti sčítání lidu. Vrátilo se tolik nevyžádaných dokumentů a osobních dokladů, že Český statistický úřad musel dočasně vyčlenit jednoho pracovníka pouze na vracení všech osobních dokladů. Mimo jiné se s formuláři vrátily také výuční list tovaryše, kompletní rodinná dokumentace, pamatující protektorát, nebo poukázka na steak do budějovické restaurace.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy