Doma má radikální kněžku chaosu. Šéf Pirátů Ivan Bartoš dostal stranu do sněmovny
Šéf Pirátů Ivan Bartoš je známá pražská figurka. On sám říká, že nikdy nebyl členem levicové organizace Antifa. Sám se nikdy netajil tím, že nesnáší nacismus a neonacismus. Lidi se snaží přesvědčit mentálně, proto dnes s kritiky a oponenty hodně diskutuje.
Hodně ho také změnilo, když zcela změnil životní styl. Divoké období je už za ním.
Hodně ho změnila láska. Dne 17. listopadu 2015 si za manželku vzal svůdnou Pirátku Lydii Franku, která sama sebe označuje za kněžku chaosu. A říká se, že žena utváří svého muže.
"Manželka je krásná, chytrá, křehká, ale dokáže být i tvrdá. Je učitelka v mateřské školce. Sdílíme spolu základní životní hodnoty i ideály. Tolerance, sociální cítění, smysl pro spravedlnost, touhu po svobodě, rebelství. Ale hlavně se spolu smějeme a jsme kamarádi. To je podle mě nejdůležitější. A je to přeci kněžka chaosu," říká s úsměvem Bartoš.
Bartoš má blízko k Církvi československé husitské. Právě husitský kněz ho oddával. Pak byl mejdan ve velkém stylu. Bartoš totiž hraje na akordeon a zpívá v punkové kapele Nohama napřed. Jako DJ pak lidem hraje psychedelický trance.
Od IT technologií se Bartoš posunul k politice. Piráty bral nejdříve jako čirý aktivismus, nyní ale je z toho politika na 120 procent. A IT témata nejsou to jediné, s čím nyní Piráti oslovují veřejnost. Bartoš také slíbil, že se nebude paktovat s Babišem (63) a bude žádat, aby ho poslanecká sněmovna vydala k trestnímu stíhání. Vztah s Babišem má napjatý, dokonce mu neodpověděl na SMS, ve které mu šéf hnutí ANO gratuloval k úspěchu ve volbách. Ještě horší vztah má s Okamurou (45), kterého považuje za hnědé nebezpečí. Piráti se do vlády nehrnou, politiku prý dokážou ovlivňovat i ze zákulisí
Předsedou Pirátů není rozhodně poprvé. Spíše připomíná bumerang, který se čas od času vrací do předsednického křesla. Předsedou byl nejdříve od roku 2009 do roku 2014, kdy měl mezi červnem a zářím 2013 přestávku. Poté znovu rezignoval v roce 2014, když se strana nedostala do Evropského parlamentu. V roce 2016 se ale vrátil do sedla a stranu dovedl do sněmovny. Je to historický úspěch a bude záležet jen na Pirátech, jak svou bárku povedou. Jedna věc jsou předvolební sliby, jinou věcí je povolební realita.