ANKETA k výročí 17. listopadu: Ptali jsme se lidí, co pro ně dnešní den znamená
Češi si připománají půlkulaté výročí sametové revoluce i boj proti nacismu v listopadu 1939. Politici i běžní občané přišli jako každý rok na Národní třídu zapálit svíčky a položit květiny. Redakce eXtra.cz byla na místě a zeptala se lidí, co pro ně znamená 17. listopad.
Umělci, politici a běžní lidé si po celém Česku připomínali Mezinárodní den studenstva a Den boje za svobodu a demokracii. Od rána se u památníku na Národní třídě střídal jeden člen opozice i vlády za druhým.
Doporučené video: Atmosféra na Národní třídě:
Kromě pietního aktu se v Praze koná i každoroční akce Korzo Národní. V 17:11 zazní symbolicky modlitba pro Martu, po které následuje krátká filmová projekce. Následně na Václavském náměstí odstartuje Koncert pro budoucnost.
Svoboda slova a cestování
V centru dění se pohybovala i redakce eXtra.cz, která lidem položila otázku: Co pro ně 17. listopad znamená. "Je to přínos svobody a volnosti jednak v podnikání, jednak ve volnosti vycestování. V každém případě vítáme i současnou dobu a rád bych, aby se udržela i za rok ve volbách," řekl muž, který měl na bundě placku s podobiznou knížete Karla Schwarzenberga.
Podobně to vidí i mladá dvojice. "Znamená to pro mě hlavně radost, že vidím v celé republice spoustu nadšených lidí, kteří si váží dnešní svobody a demokracie, kterou tu máme, "řekl mladík, kterého doplnila slečna stojící po jeho boku. "Jsem ráda, že si dnes hodně lidí uvědomí, co se stalo, jak to pomohlo a jak je to dneska ve světě jiné."
Doporučené video: Reakce lidí na příchod Andreje Babiše.
Mladý student, kterého jsme potkali v ulici Národní, taktéž dával velký důraz na svobodu. "Aktuálně žijeme ve svobodné zemi. Můžeme říkat, co chceme, cestovat, kam chceme, a být, čím chceme," řekl plný vděku.
Jak to dnes vypadalo na Národní třídě, se můžete podívat v galerii.