Pachatel ji psychicky deformoval a zdrtil: Odbornice cupuje posudek na dívku zneužitou otčímem
Českem hýbe případ, kdy otčím minimálně dva roky pohlavně zneužíval a vydíral dceru své přítelkyně. Od soudu nakonec odešel pouze s podmínkou a peněžitým trestem. Společnost pobouřil nejen samotný verdikt, ale i znalecký posudek, podle kterého prý nemělo zneužívání na dívku zásadní negativní vliv. Právě na tuhle skutečnost se redakce eXtra.cz zeptala prezidentky Bílého kruhu bezpečí.
Valná většina Čechů kroutí hlavou nad rozsudkem, kdy otčím dostal podmínku za opakované znásilňování nevlastní dcery. Řadu z nich pobouřil i znalecký posudek, podle kterého na dívku nemělo několikaleté znásilňování zásadní negativní dopad. Na tuto skutečnost jsme se zeptali odborníků. "Sexuální násilí, kterého se dopouští blízký člověk, vždy zraňuje psychicky. Mluvíme o traumatu zrady. První věta psychotraumatologie říká, že sexuální násilí vždy drtí osobnost, sebecítění, sebeúctu, důvěru v lidi. A to je psychická deformace, kterou způsobil pachatel. Čím mladší je oběť, tím více hrozí, že negativní sebecítění se stane součástí identity osobnosti na celý život," vysvětlila Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí.
Znalec se brání
Podle ní se oběti po takové traumatizující situaci potýkají s celou řadou problémů, které se točí kolem toho, jak překonat následky a postavit se znovu psychicky i fyzicky na nohy. "Často řeší dilema oznámit, či neoznámit. Další stresy se přidají, když k roli oběti přibude role poškozeného a svědka. Pak se často setkávají se sekundární viktimizací. Třeba ve zmíněném případu se poškozená dozvěděla, že je poloviční oběť, protože prý nemá žádné následky. A to oběť opět zraňuje," říká Vitoušová.
Zmíněný znalec se před pár dny nechal slyšet, že nic takového ve svém posudku nenapsal. "Citace, které se v souvislosti s rozsudkem objevily v médiích, zejména o tom, že na ni znásilňování nemělo zásadní negativní dopad – to nejsou citace z mých závěrů a mého posudku," brání se psycholog Michal Pernička pro Respekt. Soudkyně Mária Petrovková, která však tuto část uvedla jako jeden z důvodů zmírnění verdiktu, se zmíněnému týdeníku odmítla vyjádřit.
Pomoc znásilněným
Obětem sexuálně motivovaných trestných poskytují zdarma a anonymně pomoc různé organizace.
Bílý kruh bezpečí: telefon 116 006
https://www.bkb.cz/pomoc-obetem/trestne-ciny/znasilneni/
Persefona: 545 245 996, 737 834 345, e-mail: poradna@persefona.cz
ProFem: 224 910 744, e-mail: info@profem.cz
Další kontakty: https://www.mvcr.cz/clanek/dokumenty-nasili-neziskove-organizace-poskytujici-pomoc-obetem-domaciho-nasili.aspx
Jak se vyrovnat se znásilněním:
https://stopznasilneni.ecn.cz/cz/prakticke-rady/jak-se-vyrovnat
https://podejruku.cz/sexualni-nasili-2/znasilneni/
Informace Policie ČR:
https://www.policie.cz/clanek/pomoc-obetem-tc-znasilneni.aspx
Více o tématuJak pomoci obětem?
Dívka se po vynesení rozsudku pokusila o sebevraždu a nyní je hospitalizována na psychiatrii. Jak lidem, kteří si prošli podobnou či stejnou zkušeností, pomoci? "Pomoci může zejména nejbližší okolí tím, že oběti věří a podporuje ji. Traumatizované oběti potřebují často i odbornou péči, aby byly schopné žít zase dopředu, tedy vidět opět životní perspektivu. A my ostatní tím, že projevujeme obětem respekt a umíme poradit místa pomoci, kam se oběť může obrátit," zakončila Vitoušová.