Problém s 25 obviněními Jana Cimického: Hrozí podobný krach jako u Pavla Trávníčka
Psychiatr Jan Cimický (74) ještě nedávno čelil hrozbě obžaloby z 28 případů znásilnění a vydírání pacientek. A tak jako u herce Pavla Trávníčka (72) trestní stíhání nakonec spadlo pod stůl kvůli promlčení či kvůli tomu, že tehdy nebyl skutek trestným činem, i nyní hrozí podle České televize podobný konec.
Jan Cimický: Hrozí promlčení jeho chování?
Kriminalisté začátkem října podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich měl dopustit ve 28 případech. Podle nich mělo jít o případy mezi lety 1980 až 2016.
Jenže nadřízení dozorového státního zástupce s nimi nesouhlasili.
Podle zdrojů České televize usoudili, že u 25 z 28 skutků hrozí promlčení, čímž by se celá kauza rozpadla na prach.
„Z důvodu rozsahu věci, počtu skutků a jejich časového odstupu od dnešních dnů bude muset obvodní státní zastupitelství podrobněji vypořádat otázku právní kvalifikace jednotlivých skutků s přihlédnutím k úpravě platné v době jejich spáchání a s tím související otázkou promlčení,“ sdělil mluvčí žalobců Aleš Cimbala v tiskové zprávě na webu Městského státního zastupitelství.
To se případem zabývalo kvůli námitce Cimického, kterou posoudilo jako nedůvodnou.
„Na základě dohledových závěrů věc vrátilo policejnímu orgánu k doplnění vyšetřování. Policejní orgán bude tedy ve věci provádět další vyšetřování za účelem vyjasnění výše předestřených otázek. V souvislosti s touto skutečností státní zastupitelství připomíná výzvu policejního orgánu …, aby se s ohledem na dále prováděné vyšetřování případné další osoby, které by jednáním obviněného mohly být poškozeny, obrátily na orgány činné v trestním řízení, a to především na zvláštním kontaktním telefonním čísle Policie ČR 732 100 239,“ doplnil mluvčí.
Oběti ke kontaktování policie vyzývá i zpěvačka Jana Fabiánová, která celou kauzu odstartovala v době, kdy měl Cimický před rokem získat státní vyznamenání.
„Prohlašuji na svou čest: MUDr. Jan Cimický mě sexuálně napadl za dveřmi své ordinace, kdy mi nebylo ještě ani 23 let,“ napsala tehdy Fabiánová na svůj Facebook a strhla tím doslova lavinu reakcí. „Děkuji vám za vůli a odvahu bojovat za spravedlnost v této nelehké kauze. Za dveřmi lékařské ordinace mají být přece všichni pacienti v bezpečí,“ píše nyní těm, které se nebudou bát ozvat.
Cimický loni obvinění kategoricky odmítl a prohlásil, že hodlá prokázat svou nevinu.
Případy z Bohnic
Někdejší Cimického nadřízený Zdeněk Bašný již dříve Týdnu řekl, že Cimického odchod z bohnické léčebny v roce 1996 souvisel právě se sexuálním obtěžováním. Cimický byl v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích primářem socioterapeutického a rehabilitačního oddělení v letech 1981 až 1996. Ženy v médiích většinou popisovaly obtěžování právě z této doby.
Například jistá žena, která měla deprese ze své sexuální orientace, uváděla, že se na ní dopouštěl sexuálních styků.
Podle trestního zákoníku, který platil do roku 2010, by byly případné trestné činy promlčené po 12, pěti či třech letech podle závažnosti činu.
Ztracený případ?
Pokud je většina skutků opravdu ohrožena promlčením, půjde o vážný problém a je otázka, zda se případ podaří zachránit.
„Museli zajistit řetězec případů, které na sebe navazovaly ještě předtím, než uplynula promlčecí doba u těch předchozích. Spácháním jiného, stejně závažného trestného činu v promlčecí době se tato promlčecí doba přerušuje,“ sdělila eXtra.cz po podání návrhu obžaloby zkušená obhájkyně zneužívaných žen JUDr. Klára Long Slámová, která předtím příliš nevěřila, že by se takový řetězec případů podařilo vytvořit.
„Neradovala bych se předčasně… I kdyby nakonec došlo k podání obžaloby, pak teprve o tom bude rozhodovat soud. Při soudním jednání bude posuzování všech aspektů případů mnohem podrobnější. Mnohem více se tu budou probírat teoretické právní roviny, například jestli nějaké ustanovení může být aplikováno v jednotlivých případech a podobně.
I z hlediska teorie práva policisté museli odvést obrovské množství práce, aby mohli dotyčného obvinit z tolika činů a nakonec až k tomu nejstaršímu. To musela být mravenčí práce, kontrola platnosti různých znění zákonů v určitých letech, ale i několika novelizací. I výborní právní teoretici by nad časovou osou případů a aplikací předpisů musel strávit velké množství času. A navíc mě překvapuje s ohledem na množství poškozených poměrně krátká doba od počátku vyšetřování až po zahájení trestního stíhání,“ uváděla tehdy advokátka.
Vypadá to ale, že státní zástupci se se závěry kriminalistů neztotožnili a ty nyní čeká mravenčí práce znovu.
Pavel Trávníček: V čem mohou být případy podobné?
Pokud se nestane zázrak, případ může dopadnout podobně jako ten, který se týkal herce Pavla Trávníčka.
Kriminalisté odložili případ sexuálních útoků, kterých se měl herec dopustit před lety a na které jako první upozornila naše redakce. Vyšetřovatelé došli k závěru, že se nejednalo o trestný čin znásilnění, věc je navíc promlčena. V policejním usnesení, které redakce eXtra.cz měla možnost prostudovat, se ale jednoznačně píše, že čin se skutečně stal, avšak „nenaplňuje znaky žádného trestného činu tehdy účinného trestního zákona“. Tehdy zkrátka některé skutky (obecně řečeno například nucení k uspokojení) nespadaly pod definici soulože nebo jiného pohlavního styku.