Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Bratislava je lepší než Praha: Platí se tam eurem a je bohatší! Srovnání, které Čechy zabolí

Bratislava je lepší než Praha: Platí se tam eurem a je bohatší! Srovnání, které Čechy zabolí
Zdroj: eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
VESELÁ GLOSA: Už delší dobu to všichni tuší, ale jen velcí odvážlivci se odhodlali vyslovit to nahlas. Život v Bratislavě je lepší než v Praze. Nejde přitom o výplod choré mysli, ale o surová čísla a fakta. Kráska na Dunaji sice nepředčí českou metropoli ve všem, i tak ale zvládá stověžatou matičku bez mrknutí oka strčit do kapsy.

Ačkoliv nikdy nešlo o tak zarytý boj jako mezi Prahou a Brnem, přesto přežila nevraživost mezi dvěma největšími městy bývalého Československa až do dnešních dní. Málokterý Čech to skousne, ale Bratislava je zkrátka lepším místem pro život než Praha.

Kráska na Dunaji má před stověžatou velký náskok co do kumulace bohatství. Zatímco Praha se umístila až na šestém místě mezi nejbohatšími městy Evropské unie, bratislavský region zaujal čtvrtou příčku a přeskočil tak i metropoli světového významu Londýn. Navíc je hned za rohem Vídeň a je jen otázkou času, kdy se obě města rozrostou natolik, že budou v těsném sousedství.

Může za to i měna. Zatímco na Slovensku se platí eurem a země má tak velkou výhodu u zahraničních investorů, u nás si stále hřejeme na prsou hada v podobě vlastní národní měny. I přes velké porodní bolesti dnes každý Slovák, a Bratislavané zvlášť, potvrdí, že život s eurem je o mnoho jednodušší.

A vypovídá o tom i celková atmosféra v Bratislavě. Praha je proslulá všudypřítomnou uspěchaností, kterou bychom u našich východních sousedů hledali marně. V Bratislavě se nestane, že by vás někdo shodil z eskalátorů jenom proto, aby mu neujela souprava metra, i když za dvě minuty přijede další. A není to jen kvůli tomu, že Bratislava žádné metro nemá. Slováci mají rádi ve věcech pořádek, ale nevyhánějí to do extrému jako Češi.

Bratislava ostatně vlastní podzemní dráhu mít měla. Stavět se začalo koncem 80. let minulého století a na nechvalně proslulém bratislavském sídlišti Petržalka dosud nalezneme hrubé základy depa. Po revoluci se bohužel ve slovenském rozpočtu nenašlo přebytečných 100 miliard korun, a tak projekt bratislavského metra skončil v propadlišti dějin.

Velkou výhodou Bratislavy je i malý počet turistů. Při procházce zahradami Bratislavského hradu tak nehrozí, že vám asijští návštěvníci budou zběsile rvát fotoaparáty před obličej. Ani v centru nebudete o valící se davy zakopávat a ušetřené nervy můžete použít na intenzivní nasátí atmosféry města, jehož historie sahá až do 7. století.

Obě města se mohou pyšnit velkou vysílací věží. Ale v Bratislavě je už na první pohled patrné, že při jejím umisťování architekti namísto rýpání se v nose přemýšleli. Stojí totiž na vrchu Kamzík, odkud je výhled na celé město. V Praze zapíchli komunisté vysílací věž doprostřed Žižkova Je vidět ze všech cípů města a převažuje názor, že zničila celé jeho panorama.

Nehodnotíme krásu města, ale kvalitu života. Svou architekturou a geniem loci zadupe Praha Bratislavu do země. Kdo však chce prožít pohodový život s minimem stresu, měl by sbalit kufry a vyrazit na Slovensko.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy