Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Černý scénář se plní: Tálibán vyhlásil Islámský emirát Afghanistán, utahuje šrouby

Bojovníci Talibanu
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
afghanistán

Islamistické hnutí Tálibán, které ovládlo většinu Afghánistánu, oficiálně vyhlásilo na tamním území Islámský emirát. Zemi by měla vést vládní rada s nejvyšším vůdcem Hajbatulláhem Achúndzádem

Po převzetí moci v Afghánistánu se islamistické hnutí Tálibán nerozpakuje hned nastavit nová pravidla. Oficiálně tak v zemi vyhlásilo vznik Islámského emirátu. To znamená, že na demokracii mohou Afghánci na nějakou dobu zapomenout. Země by měla nyní být v rukou vládní rady v čele s nejvyšším vůdcem Hajbatulláhem Achúndzádem.

Co určuje právo Šaría?

Šaría je základem pro zákony ve většině islámských států, tyto zákony určují práva žen například v otázkách manželství, rozvodu a svěření dítěte do péče.

Právo šaría vybízí k domácímu násilí na ženách, pokud má manžel podezření na neposlušnost, neloajálnost, rebelii či špatné chování své manželky (na základě verše 4:34). V některých zemích nesmí ženy vyjít z domu bez doprovodu manžela, bratra nebo otce a na ulici mohou jen zahalené. Žena přistižená při manželské nevěře může být před očima své rodiny ukamenována.

Muži by měli nosit plnovous a být tradičně oblečeni. Televize i západní hudba je zakázaná, jelikož se považuje za nástroj satana. Zlodějům je možné useknout ruce. Homosexuální styk je nelegální a v některých zemích je za tento přečin běžný trest smrti. Za požití alkoholu může být viník bičován na veřejnosti.

Zdroj: Wikipedia

Více o tématu

Nebude tu vůbec žádný demokratický systém, protože ten v zemi nemá žádné kořeny. Nebudeme diskutovat, jaký typ politického systému bychom měli v Afghánistánu zřídit, protože je to jasné. Bude tu právo šaría a hotovo,“ uvedl pro agenturu Reuters jeden z nejvyšších vůdců Talibanu Vahídulláh Hášimí.

Afghánistán se tak vrací k názvu země, který měl v devadesátých letech, kdy mu Tálibán vládl pevnou rukou. Ve čtvrtek přitom ironií osudu uplynulo právě 102 let od vyhlášení nezávislosti Afghánistánu. Afghánci v roce 1919 zvitězili nad Brity v anglo - afghánské válce a uhájili tak svou suverenitu.

Proti demonstrantům stříleli

Lidé, kteří si chtěli událost připomenout a vyšli s afghánskými vlajkami do ulic, však tvrdě narazili. Členové Talibánu do nich začali ve městě Asadábád střílet a několik jich zabili. Střelba do davu proběhla rovněž v Džalalabádu, kde se místní rozhodli proti Tálibánu protestovat. Tálibánci tam měli chodit dům od domu a hledat režimní vojáky a policisty, jejichž rodinám následně vyhrožovali.


GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy