Generál Pavel o jaderné hrozbě: Sedí Putin v bunkru s prstem na spoušti?
Prezident Vladimir Putin v neděli a v pondělí ještě víc vyhrotil situaci na Ukrajině a vztahy Ruska s dalšími zeměmi, když oznámil, že uvedl jaderné síly do pohotovosti. Podle generála Petra Pavla ale jde spíš o politickou výhrůžku a není zatím na místě panikařit. Pro eXtra.cz také vysvětlil, co je to nejvyšší stupeň pohotovosti, a zároveň řekl, jak by měl Západ na hrozby reagovat.
Rusko šokovalo celý svět, když v neděli Vladimir Putin oznámil, že nařídil uvést strategické jaderné síly do zvláštního režimu pohotovosti. Den poté pak stav změnil a arzenál uvedl do nejvyšší pohotovosti. Co jednotlivé stupně znamenají, vysvětlil pro eXtra.cz generál Petr Pavel.
Zvláštní stupeň pohotovosti překvapil řadu expertů, protože tento pojem se obvykle nepoužívá. Podle Pavla však zřejmě šlo o politicky zaměřené prohlášení. "Nejvyšší stupeň znamená opravdu uvedení všech jaderných sil do stavu, kdy se prověří veškeré systémy, protokoly, a poměrně velká část toho arzenálu je uvedena do stavu, kdy může být použita," vysvětluje Pavel.
Západ by neměl ustupovat
Putin svým jednáním ještě více eskaloval napětí, které neustále roste od ruské invaze na Ukrajinu, a obavy z jaderné války se začaly šířit mezi občany západních zemí. Podle generála Petra Pavla ale není třeba panikařit. "Situace není taková, že už všichni sedí v bunkrech s prsty na spoušti a čekají na ten finální rozkaz. Nakonec celá existence a použití jaderných zbraní je mnohem více politickou zbraní než vojenskou, protože ta vojenská by znamenala vzájemné zničení," říká Pavel pro eXtra.cz. Podle něj tak jde spíš hlavně o zastrašování, byť to určitě nelze brát na lehkou váhu.
"Vnímám to tak, že je to především snaha vytvořit maximální tlak na Ukrajinu před jednáními a stejně tak na Západ, aby již nepřijímal další opatření vůči Rusku," vysvětluje generál. Dodal, že nepředpokládá, že by Putin chtěl jít dál a riskovat hrozbu jaderné války.
Jak pomoci Ukrajině
Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.
Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:
- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa
- Sbírka organizace Člověk v tísni
- Sbírka organizace Charita Česká republika
- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze
Více o tématuI proto by Západ podle Pavla neměl Rusku ustupovat, protože to je přesně to, co Putin chce. "Veškerá opatření, která Západ podniká, nejsou vojenského charakteru, ale jsou to kroky charakteru ekonomického, finančního. Odpovídat na tato opatření hrozbou použití jaderných zbraní je naprosto neadekvátní. Takže je třeba to vnímat s maximální opatrností, ale ne jako signál pro ústup z pozic," říká generál.
Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli