Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Český slavík 2024

Jak odlišit chřipku od covidu? Příznaky jsou podobné, jistotu dá jenom test

Jak odlišit chřipku od covidu? Příznaky jsou podobné, jistotu dá jenom test
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
Nemoc

S příchodem podzimu se, stejně jako téměř každý rok, musí lidé potýkat s respiračními onemocněními. V současné koronavirové době je ale pro mnohé těžší rozeznat, zda jde třeba o chřipku nebo právě covid. Obojí je totiž těžko rozeznatelné. Lékaři proto doporučují testování, v případě chřipky pak preventivně i očkování, které je důležité zejména pro seniory.

"Příznaky chřipky a koronaviru jsou různě četné, ale víceméně podobné. Každý pacient s respiračním infektem by měl být v ideálním případě vyšetřen lékařem a byl mu udělán antigenní test," řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka na dotaz ČTK.

U chřipky jsou nejčastějšími uváděnými příznaky horečka, suchý kašel, únava, zimnice, schvácenost, bolest svalů a kloubů, z častých se uvádí také bolest v krku, rýma, nechutenství a bolest očí.

Příznaky respiračních onemocnění

Covid-19

Koronavirus se projevuje zvýšenou teplotou či horečkou, suchým kašlem a únavou. Mezi nejčastější příznaky patří bolest hlavy, v krku, svalů či kloubů. Typickými přiznaky jsou ztráta chuti a čichu, svědivá vyrážka, změny tvaru prstů nebo obtížné dýchání. 

Chřipka

U chřipky jsou nejčastějšími uváděnými příznaky horečka, suchý kašel, únava, zimnice, schvácenost, bolest svalů a kloubů, z častých se uvádí také bolest v krku, rýma, nechutenství a bolest očí.

Nachlazení

Klasické nachlazení většinou začíná škrábáním v krku. To postupně přechází v hustou rýmu a následně se objeví u pacienta kašel, horečka, bolesti hlavy a únava.

Více o tématu

U covidu-19 lékaři uvádějí zvýšenou teplotu či horečku, suchý kašel a únavu jako nejčastější příznaky a jako časté shodně bolest hlavy, v krku, svalů či kloubů. Typickými pouze pro covid-19 jsou ztráta chuti a čichu, svědivá vyrážka, změny tvaru prstů nebo obtížné dýchání. Závažné průběhy obou nemocí se ale projeví shodně dušností a bolestí a tlakem na hrudi.

Lékaři doporučují obezřetnost

"Lidé s příznaky by především neměli chodit do práce, ale sami si naordinovat sociální distanci a kontaktovat svého lékaře," doplnil Šonka. Praktičtí lékaři stejně jako po celou dobu epidemie pacienty žádají, aby nechodili do ordinací bez předchozího objednání. "Když je neumíme oddělit v prostoru, tak je musíme oddělit v čase," uvedl. Pacienty s příznaky si tak budou zvát lékaři v jiné časy než například zdravé na prevenci.

Každému pak v ordinaci provedou antigenní test a podle výsledku budou léčit buď chřipku, nebo covid. Starší nebo chronicky nemocné pozitivně testované mohou praktici odeslat k aplikaci monoklonálních protilátek proti covidu-19, které mají zabránit vážnému průběhu nemoci.

Chřipka na čas zmizela

Kvůli přísným protiepidemickým opatřením se loni chřipková epidemie v očekávaném termínu na přelomu roku prakticky neprojevila. "V poslední sezoně byla cirkulace v rámci Evropy ponížená o více než 99 procent," uvedl na tiskové konferenci vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Proto je podle něj obtížné predikovat, jak se bude epidemie chřipky vyvíjet letos. Někteří odborníci očekávají, že epidemie udeří po loňském roce velmi silně, podle dalších zůstane opět slabší díky nošení ochrany dýchacích cest a možnostem práce s domova pro lidi s příznaky.

Celkově bylo pro letošní rok objednáno 1,08 milionu dávek vakcíny proti chřipce, asi o 200.000 dávek víc než loni. Zájem byl podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) loni velmi vysoký, čeká ho i letos. "Mnoho ordinací už vakcíny dostalo. Další se v tuto chvíli zaváží, od října by měly být prakticky ve všech ordinacích," doplnil Šonka, který apeluje na seniory, aby se nechali očkovat proti chřipce. Vakcínu totiž mají zdarma.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy