Otázky a odpovědi o koronaviru: Pravda o mutaci z Anglie a covidu ve vakcíně
Postrach z Anglie
Posledních několik dnů jsou zpravodajství po celém světě plná vzrušených informací o nové mutaci koronaviru, která se objevila ve Velké Británii. Podle MUDr. Ivany Němečkové, která si nemocí sama prošla, není ale důvod ke zbytečné vyšší nervozitě.
„Tento virus zmutoval již mnohokrát a důležité je, že zatím nic neukazuje na to, že by byl nebezpečnější než jeho předchozí formy. Dosud nemáme informace o tom, že by u něj byla vyšší mortalita (úmrtnost),“ uklidňuje doktorka.
Covid ve vakcíně?
Vakcína by měla působit tak, že připraví tělo na obranu proti infekci koronavirem SARS-CoV-2. Tento virus má na svém vnějších povrchu bílkoviny, které se nazývají spike proteiny. Ty umožňují vstup viru do lidských buněk, kde následně způsobují onemocnění. Vakcína COVID-19 AstraZeneca se skládá z jiného viru (takzvaného adenoviru), který byl upraven tak, aby obsahoval gen pro produkci spike proteinu SARS-CoV-2.
Samotný adenovirus se nemůže množit a nezpůsobuje onemocnění.
Jakmile je vakcína podána, vytvoří se díky tomu v lidském těle spike protein, avšak bez rozvoje onemocnění.
Imunitní systém člověka bude proti tomuto cizorodému proteinu vytvářet přirozenou obranu – protilátky a T buňky. Pokud později očkovaná osoba přijde do styku se skutečným virem SARS-CoV-2, imunitní systém ho rozpozná právě díky spike proteinu na jeho povrchu, který už zná, a bude připraven na něj zaútočit. Nedostane se tak do buněk v těle a nedojde k rozvoji onemocnění.
Více o tématuVakcíny i tak zafunguji
Podle ní s vyšší mírou pravděpodobnosti budou aktuálně podávané vakcíny fungovat i na novou variaci covidu. „A i kdyby ne, což se úplně neočekává, očkovací látky lze snadno přizpůsobit. Otázkou samozřejmě zůstává, jak dlouho budou mít účinnost a jak dlouho po nich bude pacient imunní. V tom se názory odborníků zatím liší a nemáme dostatečný počet dat, abychom mohli s určitostí říct, jak dlouhá účinnost opravdu bude,“ říká věcně Němečková.
Před hrozbou z Velké Británie podle ní zatím není třeba mít se nějak přehnaně na pozoru.
Nakažlivost
„Britský premiér sice prohlásil, že nová mutace covidu je o sedmdesát procent nakažlivější, ale vůbec netušíme, z jakých údajů vychází. Žádné vědecké či lékařské podklady k tomu neposkytl. Čistě teoreticky to může být i špatná interpretace čísel, takže bych nepropadala panice. Určitě se to všechno nyní bude zkoumat, proběhnou studie a teprve pak to budeme vědět s určitostí,“ prohlašuje bývalá covid pacientka
A jak je to vlastně s onou nakažlivostí?
„Covid sám o sobě je dost nakažlivý. Pokud by se potvrdila vyšší nakažlivost onoho ‚britského covidu‘, znamenalo by to zkrátka to, že se to rychleji šíří populací. Je dobré dál dodržovat základní hygienická opatření, důsledněji testovat, oddělit ty, kteří jsou pozitivní, dodržovat karanténu a ze strany úřadů zvažovat, jak dlouho může být virus aktivní a jak dlouho by tedy měl být člověk izolován,“ zdůrazňuje.
Dostanu z vakcíny covid?
Na sociálních sítích se šíří informace, že vakcína proti covidu sama vir obsahuje a že se tedy ten, kdo se nechá naočkovat, může nakazit.
„To není pravda. Aktivní vakcíny sice vznikají tak, že se v laboratořích použijí konkrétní části viru, které pomohou tělu vytvořit si proti němu protilátky, ale nakazit se jím přes vakcínu nelze,“ upřesňuje Ivana Němečková.
„Když člověk nemoc prodělá, tělo antigen zničí, ale současně si ho okopíruje, zjistí si o něm informace a vytvoří si pro příště protilátky. A s tím vakcína pomáhá bez prodělání nemoci. Tělo díky ní získá informace pro boj s virem, kdyby ho atakoval. V podstatě ho imunizuje bez toho, aby covid musel prodělat i s často rizikovými příznaky,“ dodává lékařka.