Lilia Khousnoutdinova: Pomohla dostat do bezpečí těhotnou Ukrajinku
Osud uprchlíků z válkou zmítané Ukrajiny není lhostejný ani ženě Karla Janečka Lilii Khousnoutdinove. I ona se vydala na polsko-ukrajinské hranice, aby byla nápomocná. Jak to tam vypadá, co nejvíce uprchlíci potřebují a jak bude Khousnoutdinova pomáhat? Nejen na to odpověděla eXtra.cz.
Ruská agrese na Ukrajině vyhnala z domovů statisíce civilistů. Mnozí z nich se nyní snaží dostat do bezpečí a tisíce lidí přes Slovensko a Polsko míří i do České republiky. Pomáhá doslova každý, kdo může. Na polsko-ukrajinské hranice se stejně jako David Koller vydala i žena Karla Janečka Lilia Khousnoutdinova.
Jak pomoci Ukrajině
Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.
Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:
- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa
- Sbírka organizace Člověk v tísni
- Sbírka organizace Charita Česká republika
- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze
Více o tématuVlna solidarity
“Nemohla jsem sedět doma se založenýma rukama. Takže jsem se inspirovala u kamaráda, který tam byl předchozí den. Dávali jsme ale pozor, abychom tam nejeli zbytečně. Měli jsme dopředu domluvenou konkrétní rodinu, kterou jsme chtěli přivézt do Česka. Ta rodina sice nakonec nejela, protože uvěřila ve vítězství Ukrajiny a vrátila se domů, nakonec jsme ale do bezpečí přivezli jinou těhotnou maminku se dvěma dětmi,” svěřila se eXtra.cz Khousnoutdinova.
Na ukrajinské hranice nejela s prázdnou. Co prchající Ukrajinci nejvíce ocenili? “Vezli jsme power banky, hygienu, léky, teplé oblečení. Největší úspěch měly power banky a samozřejmě léky. Situace tam je velmi zmatená. Hned po příjezdu jsme pomohli roztřídit věci, které jsme přivezli, a pak jsme se nabídli, že někomu můžeme poskytnout odvoz,” popsala Lilia, která doufá, že tyto aktivity budou mít brzy centrální koordinaci. Zatím prý operativně fungují především skupiny řidičů dobrovolníků, kteří mezi sebou komunikují prostřednictvím různých aplikací a vyměňují si informace o tom, který přejezd je v jakém stavu a kde čekají na odvoz větší počty například žen s dětmi.
“Vlna solidarity je obrovská. Chybí ale větší míra koordinace. Jenom se bojím, aby se solidarita vůči Ukrajincům neotočila proti Rusům, kteří sami utekli před Putinem. Je mi také smutno z toho, že ve stejné situaci před několika měsíci byla maminka s dětmi ze Sýrie, ale takové podpory se nedočkaly. Ty tam mrzly týdny a celá Evropa se hádala, kdo si je vezme,” uzavřela Khousnoutdinova, která už je zpátky v Praze, ale s pomocí uprchlíkům z Ukrajiny nekončí. Pomáhat dál bude prostřednictvím Nadačního fondu pomoci.
Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli