Uprchlíci z Ukrajiny: Reportér eXtra.cz strávil večer s dobrovolníky na pražském Hlaváku
Na pražském Hlavním nádraží organizuje skupina dobrovolníků Iniciativa Hlavák pomoc ukrajinským uprchlíkům, kteří začínají přijíždět z válkou zmítané země. Radí jim, jak si pořídit české SIM karty, vyměnit peníze nebo se je snaží ochránit před nepoctivými taxikáři, kteří se na nich snaží vydělat. Opačným směrem pak vyrazily první vlaky s humanitární pomocí, které vyprovodila skupina Ukrajinců žijících v ČR. Reportér eXtra.cz byl u toho.
Na pražském Hlavním nádraží panuje v osm večer běžný provoz. Příjezdu tisíců uprchlíků z nedaleké Ukrajiny, kde probíhá válka, zatím nic nenasvědčuje. Po chvíli se však začíná u příjezdové tabule organizovat skupinka lidí s ukrajinskou vlajkou a nápisy označujícími, že jde o dobrovolníky, kteří přijíždějícím uprchlíkům nabízejí pomoc.
Uprchlíky varují před taxikáři
Dobrovolníci se organizují v Iniciativě Hlavák, která pomáhala uprchlíkům už od migrační krize v roce 2015. Přichází energický dobrovolník Ondřej, který vysvětluje principy pomoci. Především přijíždějící zasvětí do praktických záležitostí, jako je koupě SIM karet u mobilních operátorů, směna peněz za české koruny nebo fakt, že mohou využít pražskou MHD zadarmo. Snaží se také uprchlíky uchránit od praktik některých taxikářů, kteří se snaží na přijíždějících přiživit a napálit jim vysoké sazby.
Jak pomoci Ukrajině
Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.
Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:
- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa
- Sbírka organizace Člověk v tísni
- Sbírka organizace Charita Česká republika
- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze
Více o tématuSvůj stan má na místě i pražský magistrát - v dolní části nádraží. V něm jsou Čechoukrajinci, kteří se s přijíždějícími domluví. Právě s absencí ukrajinsky hovořících dobrovolníků nyní Iniciativa Hlavák bojuje nejvíc. Dobrovolníci jsou schopni "zpracovat" i 30 lidí najednou. Přijíždějící však většinou vědí, kam mají jít, protože mají v Česku příbuzné.
Ukazujeme jim první vstřícnou tvář
"Není to velká pomoc, ale je to první vstřícná tvář a myslím, že má svůj smysl," vysvětluje dobrovolník Ondřej. Týmy, které většinou čítají tři lidi, se střídají po dvou hodinách a na místě jsou často celou noc. Policisté o dobrovolnících vědí a uprchlíky k nim v případě potřeby směřují, hlavně pokud je jich velký počet.
"Zatím máme lidí dost. Pokud však bude přibývat přijíždějících, pak jich bude potřeba více a bude nutné tu pomoc zprofesionalizovat," varuje Ondřej, že za pár dní se může situace razantně změnit a jejich tým by na zvládání náporu lidí neměl kapacitu. Situaci je podle něj potřeba řešit systémově už nyní. Tento večer je však zatím klid. Pomoci využívá manželský pár z Oděsy. Z města odjeli, hned jak začaly boje, ale do Prahy se jim povedlo dostat až nyní, po několika dnech. S sebou mají kocoura v přepravce. Doma se živili jako umělci a nyní hledají především bydlení. Až se zabydlí, plánují se také zapojit do pomoci svým krajanům.
Ukrajinci písněmi vyprovodili vlak s pomocí
GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli