Sobotní pražská demonstrace stále vyvolává mnoho reakcí politiků i dalších osobností veřejného dění. Na 70 tisíc lidí na Václavském náměstí protestovalo proti vládní politice. Mezi organizátory byli i prorusky a extremisticky ladění lidé. Svůj delší text adresovaný vládě zveřejnil na svém Facebooku i zakladatel hnutí Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář. "Pokud vláda nic nezmění a půjde to takto dál, smete ji časem Babiš s Okamurou a další obchodníci se strachem. Nejpozději za tři roky, možná však mnohem dřív," píše s tím, že řešení však existuje.
Protest na Václavském náměstí vzbudil plejádu emocí jak politiků, tak veřejně známých osobností. Demonstrace, které se zúčastnilo v sobotu 70 tisíc lidí, byla namířená proti vládě a jejímu přístupu k řešení energetické krize. Mezi organizátory i lidmi na protestu se objevila řada extremistů. Například politik Tomáš Vandas, bývalý předseda zakázané Dělnické strany, která podněcovala k rasové nenávisti a podporovala neonacismus. Jak je patrné z fotky na Facebooku, po jeho boku stanul Vlastimil Pechanec, který byl v minulosti odsouzen za ubodání Roma na diskotéce.
Demonstrace
Minář: Většinu společnosti lze sjednotit na dvou bodech
Premiér Petr Fiala uvedl, že protest svolaly proruské síly, které jsou proti zájmům ČR. Svůj komentář na Facebooku směřovaný vládě nyní zveřejnil i zakladatel hnutí Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář. "O protestech něco vím. Stejně tak o společenské dynamice. Pro ty, kdo to zlehčují, jsem napsal tento text. Jeho sdělení je následující: včerejší Václavák je zásadní signál. Pokud vláda nic nezmění a půjde to takto dál, smete ji časem Babiš s Okamurou a další obchodníci se strachem. Nejpozději za tři roky, možná však mnohem dřív. Řešení však podle mne existuje. Věřím, že většinu společnosti (ne všechny) lze sjednotit na dvou věcech: 1) na odporu proti Putinovi (a jeho drahotě) a 2) na masivní pomoci Čechům. Má-li se tak však stát, vláda bude muset v brzké době učinit zásadní strategický a komunikační obrat. Jinak to špatně skončí," uvedl Minář ve svém textu.
"Nejprve ke včerejší demonstraci v Praze. Ano, byla proruská. Byli tam rudí a byli tam hnědí. Na pódiu i pod pódiem. Ale nejenom ti. Ti jsou mezi námi stále, je jich pár procent. Jejich pravidelné demonstrace však navštěvují pouze stovky, maximálně tisíce lidí. Jakmile se někde sejde 70 000 lidí, tak už je nutně zastoupena významnější část společnosti, včetně méně vyhraněné šedé zóny. Za každým fyzicky přítomným na náměstí si tedy představte deset dalších, kteří tomu fandí u televize. Velkou část těch lidí včera na Václavák zkrátka nedostala sympatie s rudými či hnědými, ale obyčejný strach. Nejen, že se bojí. Ale navíc mají pocit, že je vláda neslyší. A to je třeba vzít vážně. Rudí a hnědí teď totiž díky špatné komunikaci vlády začínají mobilizovat a zneužívat masy naštvaných lidí. S tím je třeba začít rychle něco dělat," myslí si Minář. Fiala měl ohledně proruských pořadatelů pravdu
Následně zmínil proruské a extremistické figury mezi pořadateli, například
Ladislava Vrábela, což je antimuslimský a proruský aktivista, covidový dezinformátor, který žije v Srbsku a do ČR přijel pár dní před začátkem demonstrace, stalinistu Josefa Skálu, extremistu Lubomíra Volného či proruského dezinformátora Jindřicha Rajchla."Velmi vypovídající je také to, že se na pódiu volně pohyboval spolupracovník televize ruské armády Zvezda a také hlavního propagandistického pořadu ruské státní televize Rossija Žarko Jovanovič. Tohle vše vypadá spíš jako Rusko na prvním místě," pokračuje Minář s tím, že slova Fialy o tom, že svolavatelé a organizátoři akce byli proruští, jsou pravdivá. Demonstrace
"Média z toho však bohužel udělala titulkovou zkratku, že tak označil všechny protestující na Václaváku, což je škodlivá nepravda. To je však jedno, takhle to chodí. Komunikačně je to chyba, které se dalo předejít a které je třeba se příště vyvarovat. Politici si musí dát zásadní pozor, jak o protestujících mluví. Musí být přesní a rozlišovat, nejen kdo akci pořádá, ale také proč na ni lidé chodí. Musí mít komunikaci připravenou dopředu. A nesmí se chovat tak papalášsky jako Babiš, který to shazoval hláškami typu 'Venku je hezky'," myslí si Minář.
Začněte zvedat daně
A jaké řešení vládě navrhuje? První je podle něj dobrá komunikace. "Lidem teď chybí především jasné, důrazné, srozumitelné a opakované ujišťování, že je v tom stát nenechá, že to 'prostě vyřeší' a že jim maximálně pomůže," apeluje Minář. Jako druhý úkol by pak vláda měla jednat. "Jsme ve válce. Prosím vás, dejte teď stranou své ideologie a začněte přijímat válečná opatření. Čeká nás jedno z nejtěžších období v naší novodobé historii. A mimořádná situace vyžaduje mimořádná řešení. Vím, že to neuslyšíte rádi. Ale přišel čas zvednout daně. Já osobně si ta tři procenta (klidně pět) navíc věnovaná udržení společenského smíru (a vašemu politickému přežití) rád zaplatím. Pokud teď bohatší část společnosti nezaplatí mimořádné výdaje státu, který díky nim podrží důležité podniky a ty nejpotřebnější z nás, mohlo by to být brzy velmi zlé. Kromě krachů mnoha firem, agresivní společenské nálady a čím dál větší rozpolcenosti by nás v příštích volbách mohlo čekat zásadní (třeba 10-20 %) posílení populistů a extremistů. Ti by tak mohli získat i ústavní většinu," varuje.
Šok
Zadlužit se je v této situaci v pořádku
"Ano, i mně vadí masivní zadlužování, které nastartoval Babiš. Ale víte co? Neexistuje rozumnější důvod ke krátkodobému zadlužení než projít jako společnost úspěšně válkou. Protože pokud se nám to podaří, bohatě se to vrátí na poválečném růstu," myslí si organizátor mnohasettisícových demonstrací a na závěr popisuje, že to s českým zadlužením nebude zas tak horké.
"Mnozí namítnou, že si masivní energetické kompenzace nemůžeme dovolit. Ale to není pravda. Zadlužení ČR je v poměru k HDP 42%. Německo má 70%, Rakousko 80%, USA 100%, Francie 110%. Nikdo neříká, že je máme v zadlužení dohnat nebo že je současné tempo zadlužování udržitelné. Není. Avšak odstřižení od Ruska a získání energetické nezávislosti za to stojí. I kdyby to mělo znamenat další tři roky zadlužování, je to investice, která se bohatě vyplatí. Než se ceny energií ustálí na novém optimu, měl by tedy stát občany a firmy nejen motivovat k úsporám (což je třeba), ale také štědře finančně podpořit. Kupujeme si za to energetickou nezávislost a společenský smír, " dodává Minář.