Putin skáče vzteky po vpádu Ukrajinců. Národ má ale pod palcem, varuje Andor Šándor
Ukrajinský protivpád na ruské území sice rozlítil Vladimira Putina, ale že by to mělo větší vliv na veřejné mínění, to si bezpečnostní poradce Andor Šándor nemyslí. Spíš naopak. „Pod Putinem se křeslo nekýve, populace je rozhořčená podle nich drzostí Ukrajinců,“ domnívá se ve vyjádření pro eXtra.cz. Přesto ukazuje směr, odkud by pro Ukrajinu mohla přijít nečekaná pomoc.
Vladimir Putin zůstává silný, varuje Andor Šándor
Podle něj se Západ zbytečně chlácholí řečmi o tom, jak moc Putina ukrajinský krok poznamenal v očích domácího veřejného mínění. Dokonce jsou tu i někteří, kteří doufali, že tato situace může ukončit válku na Ukrajině.
Podle experta je to téměř naopak.
„My si tu říkáme, jak onen samotný čin ruského prezidenta kdovíjak poškodil. Samozřejmě: pro všechny Rusy to byl šok, to je jasné. Že Vladimir Putin skákal metr dvacet do výšky, to jednoznačně, ale politicky to populace vnímá téměř jednoznačně. Od roku 1941 je to poprvé, kdy si někdo dovolil zaútočit na Rusko, což u veřejnosti může vyvolat spíš podporu obrany či útoku než kritiku,“ obává se.
„Proto si nemyslím, že by to přineslo něco pozitivního. Sám to nevnímám jako dobrý počin a podle mne se to ukazuje právě i na situaci z východní fronty, že mám pravdu,“ podotýká generál v narážce na to, že ukrajinské síly útočící v Kursku chybí na frontě u Pokrovsku, jak informovaly například Seznam Zprávy.
Hrozba přichází zevnitř
„Samozřejmě, je tu problém, že se Rusové nechali nachytat, ale nemyslím si, že by to bylo něco dramatického, co by Putinovi kývalo křeslem,“ je přesvědčený.
Čistka v ruské armádě ale pokračuje.
„Nyní Vladimir Putin dává velení lidem, kteří jsou pro něj zárukou naprosté oddanosti. Teď tam dosazuje nějaké bodyguardy v kombinaci s členy tajné služby FSB. Je ale otázka, zda pouhá oddanost stačí. Aspoň z vojenského hlediska.“
„Trochu mi to připomíná, jako když na konci druhé světové války byli Sověti už v Polsku a Adolf Hitler pověřil velením východní fronty Heinricha Himmlera. Ukázalo se to jako totální průšvih. Německý vůdce se sice domníval, že mu je oddaný, což asi v té době platilo, ale jinak to byl vojensky naprostý nýmand,“ ukazuje paralelu s ruskými škatulaty mezi kádry.
„Uvidíme, jak se to různě roztříštěné velení a sváry mezi jednotlivými složkami ruských silových složek bude projevovat. Za určitých okolností mohou vnitřní problémy komplikovat rozumnou operaci k eliminaci ukrajinského vlomu a k vytlačení nepřátelských vojsk,“ vidí jednu z možností v povídání pro eXtra.cz generál Andor Šándor.