Trendy
Výměna manželek 2024 Povodně 2024 Oktagon 61 Love Island 2024

Vybuchující pagery teroristů z Hizballáhu: Izrael se možná připravuje na válku, říká Šándor

Andor Šándor o atentátech na teroristy v Libanonu
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
NÁZOR

Celý svět řeší neuvěřitelnou operaci Izraelců, kteří se k tomu sice nepřiznali, ale má se za to, že přes svou tajnou službu dostali do tisícovek zařízení libanonské teroristické organizace Hizballáh výbušniny, které na dálku tento týden odpálili. Bezpečnostní expert Andor Šándor pro eXtra.cz naznačil, že může přijít tvrdá reakce. A přemítá, zda za tím je plán skončit boje v Gaze a přesunout je směrem k Libanonu.

Andor Šándor o útoku na špičky Hizballáhu

„Celá ta záležitost má dvě roviny. Jedna je schopnost Mosadu využívat technické prostředky od odposlechů až po atentáty na nepřátele státu Izrael. To jsme viděli už po roce 1972, po útoku teroristů na izraelské sportovce na olympiádě v Mnichově. Tehdy někoho oddělali přes telefonní budku, tohle pokročilo,“ připomíná pro eXtra.cz někdejší náčelník Vojenského zpravodajství a nynější bezpečnostní poradce generál Andor Šándor.

„Nyní jde hodně o využívání mobilů, například k vysledování pohybu několik stovek jednotlivců z Hizballáhu (libanonská teroristická organizace – pozn. red.) jen za poslední měsíce. Izraelci také věděli, že Hizballáh si je vědom rizika mobilů, že jsou tím značně zranitelní, proto že se plánoval vrátit k pagerům a vysílačkám,“ připomíná dál vývoj situace.

„Izrael měl vědomost o tom, že se tohle bude dít, tato cesta do elektronického pravěku, a že je to cesta, jak na něj, takže se na to soustředil. Proto vytvořili důvěryhodnou falešnou firmu, která ať už pomocí prostředníků či napřímo, to nevím, dokázala Hizballáhu pagery určitou dobu prodávat. A dokázali je vybavit nejen výbušninou a dát tam kód, kterým se to vyhodilo všechno najednou, ale hlavně se jim povedlo, že ta zařízení byla skutečně takto rozšířená. V tomto ohledu klobouk dolů,“ pokračuje.


Izrael s Hizballáhem dost zamával

„Věc má ale druhou stránku. Můžeme debatovat o mezinárodním právu, o tom, do jaké míry ustojí fakt, že stát zabije příslušníka jiného státu. A může ho klidně označovat za teroristu, přestože Hizballáh za teroristickou organizaci nepovažují úplně všechny země. Je součástí libanonské vlády a má i silné sociální programy a podobně. Ale co ti nevinní, kteří jsou zabití při těch výbuších?“ ptá se řečnicky generál.

„To je třeba si uvědomit. Pokud likvidujete své oponenty tímto způsobem, nemáte nikdy jistotu, jak velké třísky budou při onom pověstném kácení lesa létat,“ varuje dále.

„Pak je tu třetí věc. A to reakce. Máme tu íránského ambasadora, který při výbuchu přišel o oko. Teď je tedy otázka, co to způsobí. Izrael upřímně s Hizballáhem dost zamával. Ony pagery a vysílačky měli v organizaci spíš výše postavení členové než nějací obyčejní pěšáci. Plánem operace bylo zajistit sever Izraele, ovšem je otázkou, co to bude tuto zemi stát. Poslední útok na šéfa Hamásu v Teheránu nepřinesl žádnou reakci. A to je nezvyklé. Že by nikdo nijak nereagoval na takto rozsáhlý útok? To nevím,“ krčí rameny.


Celé to nebezpečně nakračuje k větší válce s Hizballáhem. Zároveň to může znamenat něco jiného. Mohu se mýlit, ale může to znamenat i uvědomění, že v Gaze se musí stát něco zásadního k ukončení bojů a Izrael by si tak uvolnil ruce k dalšímu střetu. Přestože je izraelská armáda mimořádně kvalitní, je po jedenácti měsících značně vyčerpaná a dvě války najednou si nemyslím, že by chtěla vést. Třeba je to tedy příprava na budoucí konflikt,“ dodal pro eXtra.cz bezpečnostní poradce generál Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy