Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Pane, vy jste vdova! je československá filmová komedie z roku 1970.

  • Premiéra: 15. ledna 1971
  • Režie: Václav Vorlíček
  • Scénář: Václav Vorlíček a Miloš Macourek

Obsazení: herci a postavy

Děj filmu Pane, vy jste vdova!

Vládce fiktivního evropského království Rosebud IV. se na letišti účastní slavnostního vojenského uvítání svého bratrance, krále Oscara XV. Nešikovný velitel čety Bobo však při horlivém vítacím ceremoniálu utne králi Oscarovi ruku v rameni. Díky tomu dojde Rosebud k závěru, že neschopnou armádu bude nejlepší zrušit, protože pouze ubližuje lidem.

Toto prohlášení vyděsí generalitu, která se rozhodne panovníka zlikvidovat vskutku rafinovaným způsobem: na klinice profesora Sommera nechají z telecího masa vyrobit duplikát slavné herečky Evelyny Kellettiové a do něj hodlají implantovat mozek sadistické vražedkyně Stubové, odsouzené na smrt. Ta se pak má postarat o odstranění krále, který je hereččiným obdivovatelem.

Major Steiner tedy navštíví Stubovou ve vězení, seznámí se tam s jejím přítelem Bloomem a poskytne jí sebevražednou pilulku, aby její mozek mohl být co nejdříve doručen v neporušeném stavu na kliniku.

Propuštěný Bobo má přítele, astrologa Stuarta Hamplea. Ten na jeho žádost sestaví horoskop, z nějž vyplývá, že on sám se jednak ožení se svou vysněnou láskou Molly, která je přitom milenkou armádního spiklence Steinera, a rovněž se stane vdovou.

Souběžně Hampleových služeb využije i Rosebud IV., jenž se tak dozví, že se na něj chystá atentát. Informuje o tom generála Otise a majora Steinera, tedy strůjce chystaného atentátu. Oba rozhodnou, že astrolog je příliš nebezpečný z jeho odstranění stanoví prioritu. Hample je pod záminkou vylákán na jatka a zavražděn, jeho mozek pak určen k archivaci. Zřízenec pitevny ovšem provede záměnu s mozkem Stubové, čímž rozjíždí kolotoč vtipných nedorozumění.

Hampleův mozek se tedy dostane do kopie Kelletiové, kterýžto duplikát je ubytován ve Steinerově vile, na dohled od domu průmyslníka Kelletiho. Ten se po několika extempore začne logicky domnívat, že mu je manželka nevěrná, a v záchvatu žárlivé zuřivosti ji zavraždí – netuší totiž, že předtím přistihl in flagranti její dokonalou dvojnici. Za pomoci svého tajemníka se pokusí zavraždit i ji, ale přitom zahyne sám.

Hample v těle dvojnice se mezitím od generála Otise snaží získat zpět své astrologické mapy, které si generál po jeho smrti přivlastnil.

Umělá dvojnice Kelletiové je určena k rozporcování na svatební hostinu Steinera s Molly – Bobo však upeče pravé telecí. Steiner se začne domnívat, že jedí skutečnou Kelletiovou a v kuchyni se pokusí její kopii znovu zavraždit, místo toho však přijde o život sám.

Na klinice profesora Sommera pak Hample dosáhne toho, aby jeho mozek byl z falešné Kelletiové vložen do Steinerova těla.

Bláznivý kolotoč záměn pak vygraduje v divadle, kde má mít Kelettiová vystoupení v hlavní roli, ale na jeviště se pochopitelně dostane její kopie s mozkem Stubové. Ta pak přímo na jevišti podřízne hrdlo herci Gugenheimovi (při vyslovení legendárních slov "Zavři oči, brouku"), jehož si mezitím armádní spiklenci najali na zabití krále, který v čestné lóži představení sledovat.

Král Rosebud IV. tak nakonec atentátu unikne a dvojnásobná vdova Hampleová v těle Steinera konečně získává svou lásku Molly - přesně, jak bylo vyčteno z horoskopu.

Zajímavosti

Úvodní píseň nazpíval Petr Spálený.

Snímek se také mohl jmenovat Proboha, snědli jsme paní Kelettiovou!, Ledvinky paní Steinerové nebo Kdo chce zabít krále?

Evelínu měla původně hrát Jiřina Bohdalová.

Režisér a scánárista vymysleli celý příběh na společné dovolené v bývalé Jugoslávii (na ostrově Hvar Rovněž vytvořili uniformy podobné těm, které nosili jihoameričtí důstojníci, aby ničím nepřipomínali sovětskou armádu (to z obav před cenzory).

Když na chodbě divadla zastavuje major Rudolf Steiner recidivistu Blooma, měl se dle scénáře ohlásit příslušností k vojenskému útvaru slovy "Osmá dělostřelecká rota." Replika "Šestý pěší z Ivančic je náhlou Menšíkovou improvizací, protože se právě v tomto jihomoravském městě narodil.

Olga Schoberová žila v době filmu v USA a byla vdaná za prezidenta studia Warner Brothers Johna Calleyho.