Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2025 Výměna manželek Dagmar Patrasová

eXtra vyvrací fake news: Zelená politika EU nás ožebračí? Naopak, spoří nám peníze

Solární panely na střechách domů zažívají boom.
Zdroj: Pxhere
vyvracíme fake news

Na zelenou transformaci a udržitelné zdroje energie se ve veřejném prostoru nadává ve velkém. Prý způsobí zdražení všeho včetně energií a zhorší nám ekonomiku. Jenže ve skutečnosti se příklon k zeleným zdrojům energie Evropě dlouhodobě vyplácí, a dokonce i šetří peníze. Za posledních pět let takto EU ušetřila téměř 1,5 bilionu korun, jak odhalil výzkum.

Zelená energetika přináší evropským zemím velké finanční úspory, odhaluje nový výzkum analytiků z mezinárodní skupiny Ember. Jen za posledních pět let jsme v EU takto ušetřili až 1,48 bilionu korun za dovoz fosilních paliv, a to díky silnému výkonu větrných a solárních elektráren.

Více peněz pro Česko

Česku může odklon od fosilních paliv navíc přinést více peněz, jak ukazují studie. „Například v podobě vyšších příjmů domácností nebo úspor ve zdravotnictví díky lepší kvalitě ovzduší,” říká k citovanému výzkumu analytička Tatiana Mindeková z organizace Ember.

Někteří politici jako třeba Tomio Okamura přitom tvrdí, že "pokud nezrušíme Green Deal, budeme naprosto nekonkurenceschopní a zničí to kvůli extrémně drahým energiím naši ekonomiku a Amerika, Čína, Indie, Brazílie a další státy světa nás totálně ve všem předběhnou".

Díky rozvoji obnovitelných zdrojů energie nemusely v posledních pěti letech unijní státy dovézt zemní plyn v hodnotě 53 miliard eur (asi 1,3 bilionu korun) a černé uhlí v hodnotě 6 miliard eur (asi 151 miliard korun).

„Investice do větrné a solární energie pomáhají snižovat závislost Česka na dovozu fosilních paliv,” dodává Mindeková. Evropská unie navíc podle Mindekové poskytuje státům silně závislým na fosilních palivech, jako je Česko, speciální fondy, které jim mají pomoci.

Kdyby od roku 2019 Evropa nebudovala žádné nové větrné elektrárny a solární panely, spotřeba plynu a uhlí v elektrárnách by byla o 11 % vyšší, upozorňuje analytická skupina Ember. Díky tomu, že se rozšiřuje větrná a solární energie, narostl podíl obnovitelných zdrojů energie z 34 % v roce 2019 na 47 % za rok 2024.

Nejrychleji roste solární energie

Nejvíce fosilních paliv ušetřilo Španělsko, Německo a Nizozemsko. Naopak Česko, které využívá menší podíl plynu a černého uhlí k výrobě elektřiny, patří mezi země, které na dovozu fosilních paliv tolik neušetřily.

Nejrychleji rostoucím odvětvím je v posledních letech solární energie. Loni v Evropské unii přibylo 66 gigawattů nového výkonu. To si lze představit třeba jako 450 tisíc nově nainstalovaných solárních panelů denně. Solární energie byla v roce 2024 nejrychleji rostoucím zdrojem energie v EU a poprvé předstihla uhlí. Tatiana Mindeková upozorňuje, že ceny nových technologií, jako jsou solární panely, dlouhodobě klesají.

„O energetické transformaci bychom proto měli uvažovat z dlouhodobé perspektivy a nenechat se ovlivnit populistickými narativy, které často zdůrazňují jen negativa obnovitelných zdrojů – mnohdy financovaná právě fosilními firmami,“ uzavírá Tatiana Mindeková.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy